Die Welt: Karta Polaka to kontrowersyjny dokument

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. wikimedia.org

Niemiecka gazeta Die Welt, napisała, że Karta Polaka staje się dla Niemiec problemem.

Podczas gdy Polska chce stosować Kartę do kontrolowanej migracji, dla Niemiec może ona oznaczać w dłuższej perspektywie niekontrolowany przypływ migrantów. Wielu Ukraińców i Białorusinów marzy o lepszym życiu w UE. Polska toruje im do tego drogę za pomocą Karty Polaka. Napisało Die Welt na swoim portalu internetowym.

Dziennik wyjaśnił, że polskie obywatelstwo daje możliwość przebywania w każdym kraju członkowskim Unii Europejskiej. To, na co inni muszą czekać latami, posiadacze Karty otrzymują od niedawna w przyspieszonym trybie: mogą w Polsce pracować lub studiować i od razu złożyć wniosek o stały pobyt. Rok pobytu może już wystarczyć, by mieć dobre szanse na polskie obywatelstwo.

Co ważne szanse na kartę Polaka może liczyć każdy, kto pochodzi z kraju wchodzącego w skład Związku Radzieckiego. Ten kto nie potrafi udowodnić, że ma polskie korzenie może przynieść dokument z polskiego stowarzyszenia kulturalnego. Die Welt napisało – A zatem kwalifikować może się niemal każdy.

Die Welt wyliczył, że od czasu wprowadzenia Karty Polaka w 2008 roku polski MSZ wydał ich ponad 200 tysięcy. Najwięcej dla Białorusinów i Ukraińców, kolejno 95 tysięcy i 87 tysięcy.

Karta Polaka to dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego. Może być przyznany osobie nieposiadającej obywatelstwa polskiego albo zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz deklarującej przynależność do narodu polskiego i spełniającej określone ustawą warunki.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY