Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. Arkadiusz Bednarczyk

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzona przez Kościół katolicki 15 sierpnia, sięga V wieku i jest rozpowszechniona w całym chrześcijaństwie.

Kościół katolicki obchodzi dziś święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To jedno z najważniejszych świąt maryjnych. Główne uroczystości odbędą się na Jasnej Górze w Częstochowie, z udziałem przedstawicieli episkopatu Polski.

Ich początek będzie o godzinie 11:00. Co roku na uroczystości przybywają tysiące pielgrzymów – uczestników pieszych i rowerowych pielgrzymek. Całodniowe uroczystości zakończą się wieczorem modlitwą Apelu Jasnogórskiego. Uświetni ją obecność Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, które także dziś obchodzi swoje święto.

O uroczystościach opowiedział rzecznik prasowy Jasnej Góry, o. Sebastian Matecki. Będzie oczywiście wokół tematu koronacji, koronowanego wizerunku jasnogórskiej Maryi. Natomiast w poszczególne dni będziemy przyglądać się przez posługę rekolekcjonisty Matce Bożej w Ewangelii, w różnych aspektach. Mają być takie tematy: „Maryja Łukaszowa”, „Hodegetria”, „Czarna Madonna”, „Theotokos – Bogurodzica”, „Nowa Ewa”, „Matka Bolesna”, „Pośredniczka”, „Koronowana Służebnica” i „Królowa Polski”.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – przedmiot wiary dotyczącej wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. Obchodzone 15 sierpnia święto nazywane jest także w Polsce Świętem Matki Boskiej Zielnej.

To święto, w Kościele jest obchodzone, pod tą pierwszą nazwą, od V wieku. W Polsce ta uroczystość maryjna wiązała się z zakończeniem zbioru plonów, toteż mówiono, że „na Wniebowzięcie zakończone żęcie”. Stało się więc zwyczajem święcenie plonów, przede wszystkim tego, co rosło na własnych polach i w przydomowych ogródkach.

Największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto. W innych częściach kraju często wiąże się ono ze świętem dożynek.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY