Święto Wojska Polskiego – trwają uroczystości w Warszawie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Trwają obchody Święta Wojska Polskiego w Warszawie. 

Święto Wojska Polskiego to bardzo ważne święto obchodzone w rocznicę „Cudu nad Wisłą”. Centralne uroczystości odbywają się w Warszawie. Obchody rozpoczęła msza święta za ojczyznę, w Katedrze Polowej WP.

W trakcie głównych uroczystości przemówił prezydent Andrzej Duda. To święto wielkiej wiktorii! Święto odparcia bolszewickiej nawały na Polskę i Europę. To dzień dumy – powiedział prezydent. Na uroczystej paradzie jest też obecna premier Beata Szydło i Antoni Macierewicz.

Nie waham się powiedzieć i myślę, że też taki był zamysł strategów polskiej armii, że ten przełom nastąpił w święto Matki Bożej Zielnej. Jestem przeświadczony, że to wiara dodała sił naszym żołnierzom. Dlatego, że jest to niezwykle ważny element polskiego ducha, którego nie udało się zdławić przez ponad 120 lat! Podkreślał Andrzej Duda.

W samo południe ulicami Warszawy przejdzie wielka wojskowa defilada. Będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy i żołnierzy wszystkich jednostek Wojska Polskiego. Na ulicach Warszawy zobaczymy 1,5 tys. żołnierzy, 60 myśliwców i śmigłowców. Po zakończeniu defilady rozpocznie się piknik w parku Agrykola. Przed defiladą w Święto Wojska Polskiego krótki koncert dla zgromadzonych da Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Prezydent przypomniał również, że w trakcie defilady będzie można zobaczyć najnowsze nabytki sprzętowe polskiej armii. Swoje przemówienie zakończył słowami: Wszystkim polskim żołnierzom, ich najbliższym, pracownikom Wojska Polskiego chcę wyrazić wdzięczność i złożyć życzenia: niech Bóg ma w opiece polskich żołnierzy, niech Bóg ma w swojej opiece Rzeczpospolitą.

Święto Wojska Polskiego to również okazja do nadania wielu odznaczeń. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP został odznaczony przez Prezydenta gen. Frederick Benjamin Hodges.

Corocznie, z okazji 15 sierpnia odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych. Natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem Najwyższych Władz Państwowych Honorowa Zmiana Warty.

Święto Wojska Polskiego to święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY