Iran grozi zerwaniem porozumienia nuklearnego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Iran zapowiedział, że zerwie porozumienie nuklearne z 2015 roku – Hassan Rouhani wskazuje, że powodem jest zachowanie USA.

Hassan Rouhani w swoim przemówieniu telewizyjnym zapowiedział, że zerwanie postanowienia może nastąpić nawet w ciągu kilku godzin. Odniósł się również do Stanów Zjednoczonych. Według niego USA stosują politykę przymusu.

Jeśli naprawdę chcą powrócić do doświadczeń przeszłości, w bardzo krótkim czasie – nie tygodni lub miesięcy, ale w ciągu dni lub godzin, to przywrócimy poprzednią sytuację i uczynimy to z dużo większą siłą. Powiedział prezydent Iranu. Podkreślił również, że Stany Zjednoczone nie są dobrym partnerem do współpracy.

Co ważne, na mocy postanowienia Iran miał ograniczyć zapas średnio oraz nisko wzbogaconego uranu i liczby wirówek. Za wypełnianie postanowień USA, Unia Europejska oraz Rada Bezpieczeństwa ONZ zapowiedziały, że będą stopniowego znosić sankcje nałożone na kraj.

Porozumienie nuklearne zostało podpisane jeszcze za czasów prezydentury Baracka Obamy. Zostało ono zawarte mimo wyraźnego sprzeciwu Izraela, obawiającego się irańskiego programu nuklearnego. Na wiadomość o zawarciu porozumienia izraelski premier Binjamin Netanjahu ocenił, że społeczność międzynarodowa popełniła historyczny błąd.

Po przeprowadzeniu prób rakietowych USA zaapelowały także o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wezwały także inne kraje do reakcji – według nich próba złamała zapisy zawarte w rezolucji Narodów Zjednoczonych w tej sprawie.

Ostra reakcja Iranu wiąże się z lipcowymi sankcjami wprowadzonymi przez USA. Stało się to jednak po przeprowadzeniu przez Teheran testów rakietowych. Władze Iranu powiedziały jednak, że nie prowadzą żadnych pracy nad pociskami balistycznymi. Poskarżyły się również o łamanie porozumienia – to samo jednak powiedziały Stany Zjednoczone.

Porozumienie nuklearne z Iranem – międzynarodowe porozumienie dotyczące kontroli irańskiego programu rozwoju broni jądrowej. Zostało zawarte 14 lipca 2015 w Wiedniu pomiędzy Iranem, a sześcioma mocarstwami. W tym pięcioma nuklearnymi i równocześnie stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ: USA, Rosją, Wielką Brytanią, Francją i Chinami oraz Niemcami. Dodatkową stroną porozumienia jest Unia Europejska.

Bezpośrednim wynikiem podpisania porozumienia był znaczący spadek cen ropy naftowej. Iran jest posiadaczem czwartych co do wielkości złóż ropy naftowej oraz jednym z największych producentów ropy na świecie.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY