Czechy nie popierają polskich żądań ws. reparacji wojennych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Czechy nie popierają polskich żądań ws. reparacji wojennych. Pomysł ten nie znajduje aprobaty u prezydenta Czech – Milosa Zemana.

Milos Zeman udzielił wywiadu w Lidove nowiny, w którym odniósł się do wysuwanych żądań ws. odszkodowań wojennych. Powiedział m.in. należy wziąć pod uwagę, iż ta sprawa nie jest żadnym tematem w relacjach niemiecko-czeskich.

Przedstawiciel Czech nawiązał do niedawnej wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Kaczyński zarzucił Niemcom, że nie odpowiedzieli dotychczas za II wojnę światową. Podczas Konwencji Zjednoczonej Prawicy prezes PiS powiedział: Historycznie rzecz biorąc, trzeba sobie przypomnieć i warto, żeby o tym pamiętali nasi krytycy z Zachodu, że Polska była pierwszym krajem, który zbrojnie przeciwstawił się niemieckiemu hitleryzmowi, a 17 dni później zostaliśmy zaatakowani także przez inny, ludobójczy totalitaryzm, przez Związek Sowiecki.

Milos Zeman przypomniał jednak, że nie popiera zdania Polski ws. reparacji wojennych. Powołał się również na niemiecko-czeską deklarację z roku 1997. Powiedział, że w wyniku jej podpisania państwa: nie będą obciążały wzajemnych relacji wynikającymi z przeszłości kwestiami politycznymi i prawnymi.

Agencja DPA informuje również, że stanowisko prezydenta poparł szef czeskiej dyplomacji, Lubomir Zaoralek. Zaoralek podkreślił, że tym tematem powinni zajmować się już historycy. To się w pełni opłaciło i nie ma powodu, by coś tu zmieniać.

Warto zaznaczyć, że Czechy mogłyby się ubiegać o odszkodowania. W okresie II wojny światowej doszło na terenie Czech do masowej zagłady Żydów oraz przeciwników reżimu hitlerowskiego. Przeprowadzone zostały również przymusowe wysiedlenia 3 mln Niemców sudeckich. Wielu wypędzonych przez lata wysuwało żądania ws. reparacji wojennych.

W Polsce przygotowanie kolejnej analizy prawnej na temat możliwości domagania się przez nasz kraj odszkodowań za straty wojenne od Niemiec zlecił Biuru Analiz Sejmowych poseł PiS – Arkadiusz Mularczyk.

Reparacje wojenne – rekompensaty finansowe za straty i szkody spowodowane przez działania wojenne, wypłacane zaatakowanej stronie konfliktu w przypadku jej zwycięstwa bądź korzystnego dla niej rozejmu, wynikające z łamania przez napastników postanowień Konwencji haskiej z 1907 roku bądź innych aktów prawa międzynarodowego.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY