Zwiększa się liczba wniosków o zatrudnianie Ukraińców

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikimedia Commons

Zwiększa się liczba wniosków o zatrudnianie Ukraińców. Jeśli tempo składania dokumentów się utrzyma to liczba zatrudnionych może wynieść prawie 2 miliony.

Pracodawcy coraz częściej składają wnioski o zatrudnianie cudzoziemców. Dane wskazują, że chodzi przede wszystkim o Ukraińców. Tylko w pierwszym kwartale złożono 318,2 tysiąca takich oświadczeń.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej również podaje, że nastąpił wzrost składania dokumentów ws. zatrudniania cudzoziemców. Tylko w pierwszej połowie zanotowano przyrost aż o 47%.

Polscy pracowadcy najchętniej zatrudniają Ukraińcow w sektorze przemysłowym i budowlanym. Ponadto Ukraińców zatrudnia się również w branży transportowej, czy w magazynach. W tym sektorze pracuje już 326 tysięcy cudzoziemców. Przyrost pracowników z Ukrainy szczególnie widoczny jest w województwie opolskim.

Od stycznia do czerwca opolskie przedsiębiorstwa wystąpiły o pozwolenia na zatrudnienie aż 718 kierowców z Ukrainy. Sprawę skomentował Artur Kamiński, jeden z pracodawców transportowych. Szacuję, że w naszym województwie połową taboru jeżdżą Ukraińcy. […] Część naszych wyjechała pracować za granicą.

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego zwraca jednak uwagę na to, że Ukraińcy często nie posiadają potrzebnych dokumentów: prawa jazdy czy polskich badań zdrowotnych. Krzysztof Chmiel z WITD komentuje: W czasie kontroli spotykamy się z sytuacjami, że kierują obcokrajowcy i nie posiadają przy sobie takich dokumentów, choć trudno mi powiedzieć, ile takich przypadków było.

Co ciekawe, rośnie również liczba Ukraińców pracujących na stanowiskach kierowniczych. Portal pracuj.pl przeprowadził badania, które wskazują na to, że już co czwarty przedsiębiorca chciałby zatrudnić zagranicznych pracowników.

Liczba oficjalnie zatrudnionych cudzoziemców może być jednak o wiele wyższa. W pierwszym kwartale tego roku wykryto bowiem 470 przypadków nielegalnie zatrudnionych zagranicznych pracowników.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY