REKLAMA

Sondaż: Wyborcy chcą zmiany liderów w PO i Nowoczesnej

REKLAMA

Wyborcy Platformy Obywatelskiej i partii Nowoczesna chcą zmiany liderów. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego dla serwisu OKO.press.

Elektorat Platformy Obywatelskiej uznał w sondażu, iż lidera partii Grzegorza Schetynę z powodzeniem zastąpiłaby inna osoba. Zagłosowano na Borysa Budkę, Rafała Trzaskowskiego i Ewę Kopacz. Podobnie sytuacja przedstawia się w Nowoczesnej. Ryszard Petru wypada gorzej od Katarzyny Lubnauer i Kamili Gasiuk-Pihowicz. Z kolei w PiSie Beata Szydło uważana jest za lepszą przewodniczącą Zjednoczonej Prawicy niż Jarosław Kaczyński.

Wśród elektoratu Prawa i Sprawiedliwości 28 proc. ankietowanych wskazywało Jarosława Kaczyńskiego jako odpowiednią osobę na stanowisko lidera partii, Beacie Szydło przypadło 49 proc. Kaczyński wygrywa jednak ze Zbigniewem Ziobro (12 proc.) i Antonim Macierewiczem (5 proc.). Wśród osób niegłosujących na PiS wyniki wyglądają następująco: 9 proc. dla Kaczyńskiego i 19 proc. dla obecnej pani premier.

Sytuacja przedstawia się inaczej wśród wyborców Platformy Obywatelskiej. Najbardziej oczekiwanym liderem jest Borys Budka (28 proc.). Niewiele jednak tracą kolejni kandydaci na lidera, czyli: Rafał Trzaskowski (25 proc.) i Ewa Kopacz (23 proc.). Obecny przewodniczący Grzegorz Schetyna wypadł najsłabiej. Na tej funkcji widzi go jedynie 13 proc. elektoratu. Wśród ankietowanych zwolenników PO na pytanie o szefa partii dominowała odpowiedź: „trudno powiedzieć”.

Obecny przewodniczący Nowoczesnej także nie ma z czego się cieszyć. Z wynikiem 16 proc. wskazań przegrał z wiceszefową i rzeczniczką partii Katarzyną Lubnauer (38 proc.) oraz Kamilą Gasiuk-Pihowicz (36 proc.). Ryszard Petru zanotował wynik lepszy jedynie od Pawła Rabieja.

„W odróżnieniu od Schetyny, pozycja Ryszarda Petru na zewnątrz partii jest silniejsza niż wewnątrz, wygrywa plebiscyt o kilka punktów przed Lubnauer i Gasiuk-Pihowicz” – twierdzi portal OKO.press.

Sondaż IPSOS dla OKO.press został przeprowadzony w dniach 2-4 sierpnia 2017, metodą CATI (telefonicznie), na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 osób.

REKLAMA

Komentarze