Coraz więcej rozwodów w Rosji. Rozpada się ponad połowa małżeństw

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Przez niektórych nacjonalistów Rosja uważana bywa za ostoję cywilizacji i tradycyjnych wartości. Statystyki pokazują jednak co innego. Wystarczy wziąć pod uwagę chociażby odsetek rozwodów, który jest bardzo wysoki.

Według danych Rosyjskiego Urzędu Statystycznego, w 2016 r. zawarto 958 tys. związków małżeńskich. Rozwodem zakończyło się 608 tys. Stosunek nowych małżeństw do rozwodów wyniósł zatem 67,1 %.

Statystyka rozwiedzionych par jest coraz wyższa. W latach 2014-2015 nie przekraczała ona 60 %.

Najwięcej małżeństw (25,8 %) kończy się po 5-10 latach wspólnego pożycia.Nieco rzadziej rozwodzą się pary ze stażem 11-19 lat lub 1-2 lata. Najniższy wskaźnik rozwodów notuje się dla małżeństw z przynajmniej dwudziestoletnim okresem życia w po ślubie oraz te, które pobrały się mniej niż rok wcześniej.

Ponad połowa rozwodzących się par to małżeństwa bezdzietne. Im więcej potomstwa posiadają małżonkowie, tym rzadziej decydują się na rozwód.

Socjolodzy podają różne przyczyny tego zjawiska. Zwracają oni uwagę na większe usamodzielnienie się kobiet na rynku pracy Stwierdzają także, że wzrost liczby rozwodów wiąże się również z pogorszeniem stanu gospodarki.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY