Straż Graniczna zatrzymała Syryjczyków na lotnisku. Mieli fałszywe dokumenty!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Funkcjonariusze Straży Granicznej w w wyniku kontroli legalności przebywania w Polsce cudzoziemców, przeprowadzonej na terenie lotniska Warszawa-Modlin, ujawnili dwóch cudzoziemców z fałszywymi dokumentami, stwierdzającymi tożsamość innych osób.

Zatrzymanie miało miejsce 09.08 po przylocie samolotu z Aten. Rutynowa kontrola funkcjonariuszy SG została przeprowadzona wobec 16 podróżujących. Dwóch Syryjczyków posługiwało się bułgarskimi dowodami osobistymi. Pomimo tego, że na dokumentach nie było widać śladów fałszerstwa, Syryjczycy zostali zatrzymani. Zdjęcia w dowodach nie były zgodne z wizerunkami mężczyzn.

Dowody zostały sprawdzone w specjalnych bazach poszukiwawczych. Okazało się, że jeden z nich figuruje tam jako utracony. Obaj cudzoziemcy oświadczyli w końcu, że nie są obywatelami Bułgarii, ale Syryjczykami, którzy próbowali podstępem wjechać do Polski.

Wobec mężczyzn wszczęto postępowanie. Jeden z Syryjczyków przyznał się do winy i poddał się już dobrowolnie, bez konieczności przeprowadzania rozprawy sądowej, karze 6-miesięcznego pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Został ustanowiony wobec niego także dozór kuratora, orzeczono podanie wyroku do publicznej wiadomości oraz przepadek dowodu rzeczowego. Cudzoziemiec został umieszczony w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli na okres 3 miesięcy. Zostało wszczęte także z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania Syryjczyka do powrotu.

Drugi z cudzoziemców jest niepełnoletni. Został umieszczony w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie na okres 3 miesięcy. Także wobec niego toczy się postępowanie w sprawie zobowiązania go do powrotu, w którym dla małoletniego Syryjczyka został ustanowiony kurator.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY