Historia niezłomnego kapłana trafi do kin. Powstaje film ,,Gurgacz”

Dodano   0  
  Loading

/ facebook.com

,,Historia Roja”, ,,Wyklęty” – to tylko niektóre z produkcji na temat podziemia antykomunistycznego, jakie w ostatnich latach pojawiły się na ekranach polskich kin. Kolejną z nich będzie ,,Gurgacz”. Film prawdopodobnie obejrzymy już jesienią.

Film odpowiada historię ks. Władysława Gurgacza, jezuity. Był on kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. W 1949 r. został aresztowany i skazany na śmierć. Wyrok wykonano 14 września.

Zdjęcia do produkcji powstają na Sądecczyźnie. Sceny kręcono m.in. na Hali Łabonowskiej, Hali Pisanej i Jabłonicy Polskiej – miejscu urodzenia ks. Gurgacza. Reżyserem filmu jest Dariusz Walusiak, który ma na swoim koncie obrazy takie jak, ,Jastrząb. Żołnierz Łupaszki”, czy ,,Mój przyjaciel, Laluś”. Kierownictwem produkcji zajmuje się jego żona Beata Popławska-Walusiak. W tytułową rolę wcielił się aktor Wojciech Trela. W filmie występują także członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych ,,Żandarmeria”. Konsultacji przy ekranizacji historii ks. Gurgacza udzielili m.in. historycy z krakowskiego IPN i ks. Marcin Kostka z Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra.

Film wejdzie na ekrany późną jesienią. Premiera ma mieć miejsce 26 listopada w krakowskim kinie ,,Kijów”.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY