REKLAMA

Waszczykowski o powstającej elektrowni atomowej na Białorusi: Boję się drugiego Czarnobyla, nie kupimy stamtąd prądu

REKLAMA

Polski minister spraw zagranicznych, w wywiadzie udzielonym rosyjskiej agencji RIA Novosti, odniósł się do powstającej za Bugiem elektrowni atomowej. Na pytanie dziennikarza, czy Polska rozważa zakup białoruskiego prądu, Witold Waszczykowski kategorycznie zaprzeczył.

„Nie zmienimy zdania ws. kupowania energii z tej elektrownii atomowej. Sądzę, że jest oparta na niebezpiecznych technologiach, a brak bezpieczeństwa doprowadził do Czarnobyla. Dlatego jesteśmy przeciwni tej elektrowni atomowej, nie zamierzamy z nią współpracować i kupować stamtąd energii” – oznajmił minister spraw zagranicznych w rządzie Beaty Szydło.

Elektrownia jądrowa powstaje w Obwodzie Grodzieńskim, ok. 50 km od Wilna. Pierwszy jej blok ma zostać oddany do użytku w 2019 r., drugi rok później.
W sprawie energii atomowej głos zabrał także minister Krzysztof Tchórzewski. Szef resortu energii zapewnia, że Polacy „sami są w stanie wybudować elektrownię jądrową” i nie potrzebują do tego niczyjej pomocy. Oznajmił także, w wywiadzie dla TVP Info, że jest zwolennikiem budowy takiego obiektu, choć rząd nie zajął jeszcze w tej kwestii ostatecznego stanowiska.

źródło:

Dziennik Narodowy
Polub fanpage Dziennik Narodowy na Facebooku
REKLAMA

Komentarze