Powstał ranking najpotężniejszych armii świata! Zobaczcie, jak wypada Polska

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Ranking Global Firepower to najnowsze zestawienie potencjału najpotężniejszych armii świata. W rankingu sklasyfikowane zostało również polskie wojsko.

Przebadano potencjał militarny 133 państw. Liczyło się przede wszystkim to, ilu żołnierzy oraz broni ma poszczególne sklasyfikowane w rankingu państwo. Co istotne, nie brano pod uwagę potencjału atomowego. Czynnikami, które wpłynęły na kolejność były także: warunki geograficzne, lokalny przemysł oraz elastyczność logistyczna.

Na szczycie znalazło się oczywiście militarne mocarstwo Stanów Zjednoczonych, dysponujące, łącznie z rezerwistami, prawie 2,5 milionową armią, 14 tys. samolotów oraz 6 tys. czołgów. Na drugiej pozycji uplasowali się Rosjanie, których armia jest, co prawda liczniejsza od amerykańskiej, bo liczy ponad 3 mln żołnierzy, ale ustępuje zdecydowanie USA, jeśli chodzi o infrastrukturę i innowacyjność.

Gdzie w zestawieniu jest miejsce Polski? Zajmujemy, w sumie niezłą, 19 pozycję w rankingu, tuż za Tajwanem, a przed Australią, Koreą Północną i Hiszpanią. W porównaniu z zeszłorocznym zestawieniem spadliśmy o jedną pozycję, ale zyskaliśmy w kategorii wojsk lądowych. W porównaniu z sąsiadami, wypadamy gorzej tylko od, wspomnianych już, Rosjan oraz Niemców, którzy zajmują 9 lokatę w rankingu.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY