Wyrok sądu ws. Czeczenów oskarżonych o wspieranie Państwa Islamskiego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Wyrok sądu ws. Czeczenów oskarżonych o wspieranie Państwa Islamskiego. Oskarżeni otrzymali po dwa lata i jeden miesiąc odsiadki. Jedna osoba została uniewinniona.

Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał dzisiaj trzech Czeczenów, uznał ich winnych wspierania działalności terrorystycznej na Kaukazie.

Oskarżonym stawiano zarzuty gromadzenie pieniędzy, które były wykorzystywane przez tzw. Państwo Islamskie.

Sąd skazał trójkę, z czwórki oskrażonych. Orzekając o winie skazał ich jednak za wspieranie działalności terrorystycznej prowadzonej nie przez Państwo Islamskie, ale przez Emirat Kaukaski, który działa na terenie Rosji.

Obrona chciała dla swoich klientów uniewinnienia. Argumentowała bowiem, że pieniądze były zbierane na działalność bojowników czeczeńskich walczących o Czeczeńską Republikę Iczkerii.

Proces rozpoczął się już w sierpniu 2016 roku. Żaden z oskarżonych nie przyznawał się wówczas do winy. Jednak kluczowym dowodem w sprawie okazały się taśmy ABW. Taśmy uzyskano przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w wyniku podsłuchów nałożonych na oskarżonych.

Pojawiły się jednak kłopoty z ich tłumaczeniem. Dokonywano go najpierw z języka czeczeńskiego na rosyjski, następnie na polski. Sąd zarządził przy tym ponowne tłumaczenie taśm, ale tym razem bezpośrednio z języka czeczeńskiego na polski.

Okazało się jednak, że w tłumaczeniach są duże rozbieżności, dlatego sąd wypuścił zatrzymanych, a w procesie odpowiadali z wolnej stopy.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY