Sylwester Chruszcz: prezydent Ukrainy może być naszym przyjacielem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot endecja.pl

Architekt amerykańskich baz wojennych w Polsce i poseł na Sejm, Sylwester Chruszcz, pozytywnie wypowiedział się o aktualnym prezydencie Ukrainy. Według Chruszcza, Petro Poroszenko może zaliczać się do przyjaciół Polski.

Były poseł Ruchu Narodowego, obecnie udzielający się w stowarzyszeniu Endecja, skrytykował tendencję banderyzacji ukraińskiej polityki historycznej. Zarazem wskazał on potencjalnych partnerów Polski.

„Współpraca z partiami centrum, które nie zerkają w stronę banderyzmu – to jeszcze jedno wyzwanie. Bracia Kliczko, Tymoszenko, być może Poroszenko… Oni wszyscy są naszymi przyjaciółmi” – mówi Sylwester Chruszcz w wywiadzie dla niemieckiego portalu Onet.

Warto zaznaczyć, że już w 2009 roku deputowani z partii Batkiwszczyna, na czele której stoi Julia Tymoszenko, zainicjowali nadanie uprawnień kombatanckim członkom Ukraińskiej Powstańczej Armii. Formacja ta odpowiedzialna jest za ludobójstwo ludności polskiej w latach ’40 na ziemiach południowo-wschodnich.

Z kolei 25 września 2014 prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział podczas konferencji prasowej:

„OUN-UPA to bardzo ważna kwestia, podniesiona w sam raz. Wcześniej zagadnienie bojowników OUN-UPA dzieliło Ukrainę. I dlatego na porządku dziennym nie było ono poruszane. W Galicji, na ziemi iwano-frankiwskiej, w Równem, na Wołyniu było ono rozwiązywane na poziomie miejscowych rad. Ale obecnie czas jest dobry. Bo kimże jest żołnierz, który broni swojego kraju, tak jak to robili żołnierze UPA? Jeśli zwróciliście uwagę, to na moim wystąpieniu inaugurującym prezydenturę i na Dniu Flagi Państwowej UPA była wspominana jako przykład bohaterów. Takie jest właśnie moje stanowisko” – podawał wówczas ukraiński portal LB.ua słowa Poroszenki.

Ponadto, Chruszcz nazwał prezydenta Federacji Rosyjskiej „niepoważnym człowiekiem”. „Niech spada na drzewo” – mówi Chruszcz o prezydencie Władimirze Putinie w wywiadzie dla niemieckiego portalu. Chruszcz zaprzeczył w ten sposób, by był „ruskim agentem”, o co miał być rzekomo oskarżany.

Jak również zaznacza polityk i szczeciński architekt, ukraiński Majdan „pochłonął życia wielu wspaniałych ukraińskich patriotów”. „Oczywiście, w Kijowie demonstrowało wielu wspaniałych ukraińskich patriotów, młodych ludzi, którym należy się szacunek” – dodaje w innym miejscu Sylwester Chruszcz. Obecnie poseł Endecji zajmuje się projektowaniem amerykańskich baz wojennych w Polsce. Opowiedział się on również za atlantystycznym kursem polskiej polityki zagranicznej poprzez „silne uczestnictwo w NATO” oraz obecność amerykańskiej infrastruktury wojennej w Polsce.

Chruszcz przyznaje ponadto, ze jego poglądy ewoluowały. Spojrzenie na Rosję zmienić się miało u Chruszcza z uwagi na postawę Federacji Rosyjskiej po katastrofie smoleńskiej. Zarazem polityk Endecji zaznaczył, że „stał się mocno proamerykański” po dwukrotnym pobycie w USA.

Chruszcz przestrzegł również część narodowców, którzy „w sposób bałwochwalczy wypowiadają się o Moskwie”, jednak nie sprecyzował, kogo konkretnie ma na myśli.

Onet / MediaNarodowe.com

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY