Chile – Episkopat przeciwko ustawie legalizującej aborcję

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Chilijscy biskupi zajęli stanowisko w sprawie legalizacji aborcji. ,,Rada Stała Konferencji Episkopatu Chile zdecydowanie opowiada się za ochroną życia oraz podkreśla, że państwo ma obowiązek zagwarantowania ochrony bezbronnego życia dzieci poczętych” – oświadczyli.

W tym tygodniu obie izby parlamentu Chile przyjęły ustawę dopuszczającą aborcję w określonych przypadkach. Zabicie dziecka będzie możliwe jeśli ciąża zagraża życiu matki. Drugi wyjątek to stwierdzona patologia ciąży, która uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie dziecka poza łonem matki. Ostatni wyjątek stanowi poczęcie dziecka w wyniku czynu zabronionego. W ostatnim przypadku usunięcie ciąży będzie legalne do 12. tygodnia ciąży, a u dziewcząt młodszych niż 14 lat – do 14.

Na uchwalenie ustawy zareagowało 11 senatorów z partii opozycyjnej. Skierowali oni ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Episkopat Chile w swym oświadczeniu stwierdził, że prawo to nie jest humanistyczną odpowiedzią na tragedię kobiet przeżywających trudne sytuacje. Przypomnieli również, że wszyscy ludzie zostali stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, a godność osoby ludzkiej ma wartość niezbywalną. Wezwali także do ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY