96-letni niemiecki nazistowski zbrodniarz skazany na więzienie!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. wikipedia commons

W przeciwieństwie do sądów III RP sądy w Niemczech nie mają litości dla zbrodniarzy, nawet jeśli są w zaawansowanym wieku. Oskar Groening, znany jako “Buchalter Auschwitz” został skazany na cztery lata więzienia za pomoc w wymordowaniu 300 tysięcy osób. Niemiecki wymiar sprawiedliwości nie miał wątpliwości, że 96-latek jest w stanie odbyć karę więzienia.

Oskar Groening w lipcu 2015 r. został uznany za winnego pomocnictwa w zamordowaniu 300 tysięcy osób. Został skazany na cztery lata więzienia.

Prokurator odrzucił wniosek obrony o zawieszenie kary – poinformowała rzeczniczka prokuratury Kathrin Soefker, potwierdzając tym samym doniesienia lokalnych mediów.

Do tej pory Groening, mimo wyroku, przebywał w domu. Ze względu na jego wiek nie było jasne, czy mężczyzna ostatecznie trafi do więzienia. Jednak biegły lekarz stwierdził, ze nazista jest w stanie odbyć karę. Warunkiem jest jednak to, by za kratami otrzymywał odpowiednią opiekę lekarską.

Oskar Groening był żołnierzem Waffen SS, jego zadaniem było liczenie i sortowanie pieniędzy, które Niemcy zabierali Żydom przed transportem do obozów zagłady. W 1944 roku pełnił on służbę podczas transportu 425 tysięcy węgierskich Żydów do Birkenau, z których 300 tysięcy zginęło na miejscu w komorach gazowych.

Ciekawe, że Niemcom zaawansowany wiek zbrodniarza nie przeszkadza, natomiast polski sąd wzbraniał się jak mógł przed skazaniem na karę bezwzględnego więzienia autorów stanu wojennego.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY