Mocne wystąpienie prezydenta Dudy przy Pomniku Powstania Warszawskiego [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Prezydent Andrzej Duda w przeddzień 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wziął udział w uroczystości na Placu Krasińskich przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Komentatorzy zwracali uwagę na słowa, jakie padły z ust głowy państwa. “Jesteście solą ziemi tego miasta i jesteście solą ziemi Rzeczypospolitej – jesteście panteonem jej bohaterów” – mówił do Powstańców. Zamieszczamy pełną treść wystąpienia.

Siedząc tutaj, przed momentem myślałem: „73 lata… Co tutaj było 73 lata temu, a czego nie było?”. Nie było na pewno tego pomnika, nie było takiego zgromadzenia, nie było tylu biało-czerwonych flag. Ale pewnie nie było też i biało-czerwonych zniczy. Ale jedno tu było na pewno ‒ patrzę na tamten banner wiszący obok katedry polowej, na którym stoi powstaniec warszawski dzisiaj i jest podpisany: „Rycerz Biało-Czerwonej”. 31 lipca 1944 roku – mogę to na pewno powiedzieć – byli tutaj rycerze Biało-Czerwonej, choć biało-czerwonej nie można było jeszcze w tamtym momencie wywiesić. Biało-czerwoną wywiesili dopiero następnego dnia po 17.00, gdy mogli rzucić się na znienawidzonego wroga.

Jakże bardzo czekali na tamten dzień – wszyscy. Zarówno ci, których czciłem dzisiaj rano wraz z innymi, ci, którzy są teraz z nami – bohaterowie, żołnierze Powstania Warszawskiego – jak i ci, których czcimy teraz, po południu, na tej uroczystości, na Mszy św. za poległych i na apelu poległych. A więc ci, którzy nie przeżyli Powstania Warszawskiego, ci, którzy zginęli – i śmiercią żołnierzy, i śmiercią bestialsko zamordowanych przez hitlerowskich Niemców cywili, mieszkańców Woli. W sumie 150 tys. przede wszystkim mieszkańców Warszawy. Hekatomba – ktoś powie.

https://www.facebook.com/GlosBohatera/videos/2183193238372977/

Patrzę na powstańców ‒ mam ten wielki zaszczyt i przyjemność, że jako Prezydent Rzeczypospolitej mogę być blisko nich. Także dzisiaj, gdy siedziałem z nimi przy jednym stole. I kiedyś – rok temu ‒ pytałem pana gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego „Gryfa”: „Panie generale, czy było warto?”. Popatrzył na mnie, a przecież wiedziałem, jaka była jego przeszłość: walka, rany, pożegnanie z rodziną, pożegnanie z ojczyzną, dziesięciolecia wygnania, poniewierki. Powiedział: „Wie pan co, Panie Prezydencie, dla tej Polski, teraz, to było warto!”.

I dzisiaj, gdy siedziałem w Muzeum Powstania Warszawskiego, wspominając Powstanie i twórcę Muzeum – pana prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego – rozmawiałem z powstańcami, usłyszałem nagle z ust jednego z nich ciche: „Panie Prezydencie, myśmy naprawdę przeżyli piekło”. Po czym uśmiechnął się do mnie i mówi: „Ale to jest moja prawnuczka”.

I znowu, proszę Państwa, wiedziałem, że jednak było warto – dla nowej Polski, dla nowego pokolenia! Że było warto, myślą i ci, którzy nie chcieli tutaj wrócić, bo uważali, że powrót do Polski zniewolonej przez komunistów będzie oznaczał dla nich utratę honoru. I ci, którzy uważali, że trzeba tutaj budować ojczyznę i odbudować Warszawę – i zostali, i tutaj żyli, i często znosili prześladowania, byli ciemiężeni. Często przez wiele lat czy przez dziesięciolecia nie mieli pracy, nie mogli się wykształcić tak, jak by chcieli. Ale patrząc na następne pokolenia i patrząc na wolną Polskę, mówią: „Panie Prezydencie, było warto!”.

I wiecie? Było warto! Zapewniam Was o tym i chylę czoła przed Wami, tak jak Wy chyliliście czoła przed powstańcami styczniowymi w II Rzeczypospolitej, a oni chylili czoła przed powstańcami kościuszkowskimi i listopadowymi. Było warto! Bo nie jest przegrane powstanie, które w efekcie prowadzi do wolnej Polski. A do takiej one doprowadziły!

Tu, w tym miejscu, kilka tygodni temu stał Prezydent Stanów Zjednoczonych ‒ największego na świecie mocarstwa, także militarnego. Mocarstwa, które jest dzisiaj w stanie wygrać na świecie każdą wojnę, bo ma tak nieprawdopodobny potencjał. I mówił o Polsce, o nas ‒ Polakach ‒ o Powstaniu Warszawskim. Mówił: „Was ciemiężyli, niszczyli przez 200 lat i zabrali Wam ziemię, ale nie zabrali Wam dumy”.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY