Czym zajmuje się Polsko-Węgierska Grupa Parlamentarna?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W polskim parlamencie funkcjonuje Polsko-Węgierska Grupa Parlamentarna, której podstawowym działaniem jest podtrzymywanie i rozwijanie relacji międzyparlamentarnych ze Zgromadzeniem Narodowym Węgier. Zwróciliśmy się z prośbą o przedstawienie informacji z prac tej grupy w bieżącej kadencji.

Michał Garnisz z Wydziału Współpracy Dwustronnej Kancelarii Sejmu RP informuje nas, że grupa odbyła formalnie cztery spotkania oraz uczestniczyła w kilku wydarzeniach:

-Członkowie Grupy biorą również udział tradycyjnie w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej (23 marca). W marcu 2016 r. delegacja Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej przebywała w Budapeszcie na uroczystościach. W marcu 2017 r. polscy parlamentarzyści gościli delegację Węgiersko-Polskiej Grupy Przyjaźni Parlamentarnej w Piotrkowie Trybunalskim. Węgierscy parlamentarzyści byli również obecni na uroczystościach 60. Rocznicy Poznańskiego Czerwca, zaś Marszałek Sejmu RP wziął udział w uroczystościach upamiętnienia „Powstania węgierskiego 1956 r.” w Budapeszcie. W obecnej kadencji miała również miejsce oficjalna wizyta Marszałka Sejmu RP na Węgrzech (5-6 maja 2016 r.). Odbyła się też oficjalna wizyta Przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Węgier w Polsce (18-19 kwietnia 2017 r.). W obu tych wydarzeniach brali udział przedstawiciele Grupy.

Członkowie Grupy brali również udział w szeregu wydarzeń kulturalnych związanych min. z Rokiem Kultury Węgierskiej w Polsce, uroczystościach związanych z odsłonięciem Pomnika-Ławeczki H. Sławika i J. Antalla w Budapeszcie, Narodową Pielgrzymką Węgrów, przekazaniem parlamentarnego wymiaru prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej Węgrom.

Warto zaznaczyć, że w obecnej kadencji, Sejm RP, Senat RP oraz Zgromadzenie Narodowe Węgier przyjęły uchwały ustanawiające rok 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej (zarówno w Warszawie jak i w Budapeszcie przy tej okazji odbyły się okolicznościowe wizyty parlamentarzystów), a także, że w czasie oficjalnej wizyty w Polsce Przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Węgier, Marszałek Sejmu RP, Marszałek Senatu RP oraz Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier podpisali porozumienie o partnerstwie strategicznym.

Przewodniczącym Grupy jest poseł Piotr Naimski z PiS. Funkcję wiceprzewodniczących pełnią: senator Dorota Czudowska PiS, posłanka Beata Mazurek PiS (rzecznik prasowa klubu parlamentarnego) oraz Kornel Morawiecki z koła Wolni i Solidarni. Polsko-Węgierska Grupa Parlamentarna liczy obecnie 38 członków.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY