Migracja do Polski osiąga rekordowe rozmiary! Znamy dokładne liczby

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
migracja

/ Urząd do Spraw Cudzoziemców, fot. youtube.com

Wbrew panującej opinii, Polska w masowych ilościach przyjmuje osoby chcące osiedlić się w naszym kraju. Migracja osiąga wręcz rekordowe rozmiary. Tylko w pierwszej połowie ubiegłego roku liczba wniosków o zezwolenie na pobyt w Polsce zrównała się z ilością wszystkich podań z 2015. Lwią większość stanowią obywatele Ukrainy- aż 66 tysięcy osób. 

Urząd do Spraw Cudzoziemców opublikował właśnie dane za rok 2016. Wynika z nich, że tylko w pierwszej połowie 2016 roku blisko 100 tysięcy osób złożyło wniosek o pobyt w Polsce. Dla porównania w całym 2015 roku było ich jedynie 108 tysięcy. Polska jest atrakcyjną destynacją głównie dla osób ze wschodu, także dalekiego. W pierwszej kolejności należy wymienić obywateli Ukrainy i Białorusi oraz Chin czy Wietnamu, którzy stanowią coraz liczniejszą grupę w kraju nad Wisłą.

Warto skonfrontować te dane z zarzutami Komisji Europejskiej, która wywiera naciski na Polskę ws. kwot tzw. uchodźców. Przedrostek “tak zwanych” jest jak najbardziej słuszny, bowiem pod tym terminem wymienia się głównie uciekinierów z syryjskich miast, przede wszystkim Aleppo, gdzie działania wojenne ustały jeszcze w poprzednim roku. Zgodnie z danymi Eurostatu, największy odsetek migrantów stanowią przybysze z Afryki, w tym Somalii czy Erytrei i są to migranci ekonomiczni szukający w Europie lepszego życia.

Migracja do Polski osiąga aktualnie rekordowe rozmiary, a ubiegający się o zezwolenie na pobyt to, jak wspomniano powyżej, Ukraińcy (66 tys.) Białorusini (5 tys.), Hindusi (4 tys.), Chińczycy (3,5 tys.) oraz Wietnamczycy (3 tys.) i obywatele innych państw. Informuje Polska Agencja Prasowa powołując się na dane Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Jednak wnioski dotyczą głównie zezwolenia na pobyt czasowy, czyli do trzech lat w świetle polskiego prawa. Nie trudno zgadnąć, iż migracja jest spowodowana chęcią podjęcia pracy.

Wiadomo także jakie województwa cieszą się największą popularnością wśród osób przybywających do Polski z zagranicy. Na pierwszy miejscu znajduje się Mazowsze, które wybiera ponad jedna trzecia migrantów. Do grona najatrakcyjniejszych województw należą także Wielkopolskie i Małopolskie.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY