Maskotkę z Powstania warszawskiego ma do dziś! Niesamowite nagranie! [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Wanda Traczyk-Stawska ps. „Pączek”, „Atma” urodziła się 7 kwietnia 1927 w Warszawie. Jako jedna z niewielu kobiet brała udział w Powstaniu warszawskim z bronią w ręku. W nagraniu zrealizowanym przez Stowarzyszenie Głos Bohatera, 90-letnia kobieta zdradza historię maskotki, która towarzyszy jej od upadku powstania, aż do dziś.

W czasie okupacji niemieckiej od 1942 roku działała w konspiracji niepodległościowej. Jako członkini Szarych Szeregów brała udział w małym sabotażu oraz w akcji „N”, podczas której dostarczała konfidentom listy ostrzegające, że w przypadku niezaprzestania działalności zostaną wykonane na nich wyroki śmierci.

Jako strzelec i łączniczka Oddziałów Osłonowych Wojskowych Zakładów Wydawniczych (WZW) – Biura Informacji i Propagandy – Komendy Głównej Armii Krajowej brała udział w powstaniu. Jej oddział był oddziałem dyspozycyjnym Antoniego Chruściela ps. “Monter”, kierowanym do wspierania oddziałów walczących w Śródmieściu Północnym. Brała udział w walkach o utrzymanie elektrowni na Powiślu. 6 września została ciężko ranna na ul. Smolnej.

Po kapitulacji powstania trafiła do niewoli niemieckiej; była jeńcem Stalagu IV B, Stalagu IV E oraz Stalagu VI C. Po wojnie wróciła do Polski, ukończyła studia psychologiczne i pracowała z dziećmi upośledzonymi. Od 1947 roku zajmowała się również odszukiwaniem mogił powstańczych. Była inicjatorką opieki nad cmentarzem Powstańców Warszawy oraz współinicjatorką ustanowienia przez Sejm w 2015 Dnia Pamięci Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Pełni funkcję przewodniczącej Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy przy Światowym Związku Żołnierzy AK.

Stowarzyszenie Głos Bohatera, które realizuje wywiady z uczestnikami walk II wojny światowej przygotowało materiał, w którym możemy poznać historię “Pana Peemka” – maskotki, która miała pocieszyć dziewczynę po kapitulacji Warszawy i zostać z nią, aż do dziś.

https://www.facebook.com/GlosBohatera/videos/2181021875256780/

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY