Forum Żydów Polskich komentuje wpis Magdaleny Ogórek na Twitterze

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. youtube.com/Magdalena Ogórek

Forum Żydów Polskich zabrało głos w sprawie wypowiedzi Magdaleny Ogórek na twitterze. “Trzeba przeciw temu protestować. Żeby to bagno nie wylało i nie pokryło wszystkich cuchnącym mułem, jak to zdarzało się już nie raz w historii”

“Panie @MarekBorowski,nawiązując do wypowiedzi o kręgosłupie @Jaroslaw_Gowin-czy oznaką kręgosłupa jest zmiana nazwiska z Berman na Borowski?” – te słowa na portalu społecznościowym twitter skierowała Magdalena Ogórek do Marka Borowskiego.

Słowa te były szeroko komentowane przez różne środowiska. W tej sprawie odezwało się również Forum Żydów Polskich:

“Przyczyny wydają się oczywiste: trudno wyobrazić sobie, żeby Marek Borowski miał entuzjastyczny lub chociaż pozytywny stosunek do stalinizmu; natomiast pochodzenie jest czymś, czego nie można się pozbyć. Rzecz w tym, że pochodzenie żydowskie jest dla wielu w Polsce stygmatem, piętnem. Gdyby ojciec Borowskiego zmieniał nazwisko nie z Berman na Borowski, ale np. z Martinez lub Romano na Borowski, Ogórek by tego nie “wypominała”, bo hiszpańskie lub włoskie nazwiska nie uderzają w Polsce w żaden “wrażliwy” kontekst. Jednak inaczej z żydowskimi: dla wszystkich skażonych stereotypami antysemickimi wzmianka o żydowskim pochodzeniu ma wydźwięk mocno jednoznaczny. Oznacza w “tajnym kodzie kulturowym” jedno słowo: “WRÓG”. – piszą przedstawiciele FŻP.

“Stąd bierze się przecież częste w III RP oskarżanie przeciwników politycznych o takie pochodzenie (przykładowo: Mazowieckiego, Wałęsy, Kaczyńskich, Gronkiewicz-Waltz). Charakterystyczne zjawisko dla mulistego, bagiennego dna polskiej polityki. Prosty mechanizm: ujawnienie prawdziwego lub rzekomego pochodzenia żydowskiego jest wciąż dla części społeczeństwa równoznaczne z dyskredytowaniem politycznego przeciwnika”  – czytamy w dalszej części komentarza.

“Magdalena Ogórek ten mechanizm stosuje. Nie wiem, czy cynicznie, z wyrachowaniem, czy wręcz odruchowo, instynktownie. Stawiałbym intuicyjnie na to drugie. Trzeba przeciw temu protestować. Żeby to bagno nie wylało i nie pokryło wszystkich cuchnącym mułem, jak to zdarzało się już nie raz w historii” – tymi słowami wpis Kończy Forum Żydów Polskich.

Poniżej prezentujemy twitt, do którego odniosło się Forum Żydów Polskich.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY