Dr Przybył: Polska będzie wielka, jeśli Polacy będą wielcy [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Nie pamiętam jako dziecko, żebym gdzieś jeździł poza miasto i nie widział nieobsiane pola. Najmniejszy skrawek ziemi, najmniejszy skrawek pola był obsiany. Nawet na najgorszych, najbardziej ubogich ziemiach gdzieś tam w górach ten owies był zawsze wysiany, zawsze coś tam było – mówił podczas spotkania zorganizowanego niedawno w Skierniewicach dr Jan Przybył.

A nie ma nic. Bo my mamy być zależni żywnościowo. Dr Karoń w wystąpieniach na Youtube tłumaczy, na czym to polega. Dlaczego nad wejściem do Parlamentu Europejskiego widnieje nazwisko Altiero Spinelli? – zapytuje dr Przybył. – I ludzie wchodzą, wychodzą. Mało kto wie w ogóle, kto to był. A to był taki włoski komunista, który napisał taki manifest, który dzisiaj Unia Europejska sobie przyjęła – oczywiście nie mówiąc nam, jaka jest treść tego dokumentu. Manifest z Ventotene: Europa ma być socjalistyczna i nie może być państw narodowych i nie mogą być te państwa samowystarczalne.

Autorzy manifestu stwierdzają m.in, że to właśnie państwo narodowe stanowi największe zagrożenie dla pokoju na świecie:

Ideologia niepodległości narodowej jest potężnym instrumentem postępu […] Ale nosi ona również zalążek nacjonalizmu imperialnego, który na oczach naszej generacji urósł do rozmiarów gigantycznych, doprowadzając do […] wybuchu dwóch wojen światowych. Naród nie jest już postrzegany jako wytwór historyczny będący rezultatem współżycia między ludźmi […] stał się natomiast bytem boskim, organizmem, który myśli jedynie o własnym istnieniu, nie troszcząc się o to, czy inni na tym nie ucierpią. Absolutna suwerenność państw narodowych doprowadza do pragnienia dominowania nad innymi i domaga się coraz większej przestrzeni życiowej pozwalającej poruszać się swobodnie i zapewniającej środki do życia bez zależności od innych.

Rozdział II Zadania na okres powojenny – jedność europejska:

W drugim rozdziale swojego dzieła autorzy wzywają do ostatecznego zniesienia państw narodowych. Ostrzegają jednocześnie, że kryzys, który niewątpliwie po wojnie nastanie, będzie nie tylko szansą na stworzenie państwa ponadnarodowego, ale może przy „pomocy” niektórych grup społecznych cofnąć konieczne zmiany:

W tym krótkim i niezwykle intensywnym okresie generalnego kryzysu […] podczas którego masy ludzkie czekać będą z niepokojem na słowa, tworząc bezładną, wrzącą materię zdolną przyjąć nowe formy i gotową poddać się kierownictwu ludzi myślących szerszymi kategoriami niż narodowe, przedstawiciele stanów uprzywilejowanych w dawnym systemie będą bez wątpienia próbować podstępem zdusić ideę tworu ponadnarodowego […] Kwestia, która najpierw musi zostać rozwiązana – bez niej bowiem nie jest możliwy żaden postęp – dotyczy ostatecznego zniesienia podziału Europy na państwa narodowe.

Rozdział III: Zadania na okres powojenny – reforma społeczna

Rozdział trzeci manifestu podaje założenia nowego wielkiego państwa europejskiego. Spinelli, który wywodził się z partii komunistycznej, chciał nadać nowemu państwu charakter opiekuńczy:

Europa wolna i zjednoczona jest koniecznym etapem do wykorzystania potencjału współczesnej cywilizacji, powstrzymanego na chwilę przez erę totalitarną. Koniec tej ery oznaczać będzie ponowne podjęcie historycznej walki z nierównością i przywilejami społecznymi.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY