Automatyzacja świata nadchodzi. Te zawody są naszą przyszłością!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Rzeczywistość wskazuje na to, że w przyszłości większość naszego życia zostanie zautomatyzowana. Ludzie wskazują wady i zalety takiego życia. Jedną z głównych obaw jest utrata wielu zawodów, w których miejsca ludzi zajmą roboty. Nie wszystkie prace są jednak stracone.

Świat ciągle się zmienia poprzez rozwój technologiczny, jak sztuczna inteligencja. Sklepy internetowe zastępują te zwykłe, w wielu magazynach praca człowieka jest zastąpiona maszyną. Praca rolnicza nie potrzebuje już tylu rąk co kiedyś, a w Chinach wielkie biznesy nie potrzebują już ich zasobu ludzkiego, ale posługują się technologią. Raport World Bank wskazuje, że kolejna rewolucja technologiczna może odebrać 40% zawodów w Stanach Zjednoczonych i około 2/3 profesji w rozwijających się światach.

Pracą przyszłościową jest nie tylko informatyka, która i tak zaczyna być przepełniona. Zawodami przyszłości będą te, które wymagają emocji. Roboty i sztuczna inteligencja potrafi wykrywać uczucia, jednak nie potrafi ich symulować. Przynajmniej na razie maszyny nie jest nawet blisko, aby utworzyć jakąś więź emocjonalną z drugim człowiekiem na takim samym poziomie, jak inni ludzie.

Jako iż rośnie liczba osób starszych i jest to praca emocjonalna, bardzo potrzebna będzie większa liczba pracowników w służbie zdrowia, jako np. opiekunów.

Równie potrzebni będą też nauczyciele, których ciężko zastąpić bezuczuciowym robotem. Człowiek w edukacji będzie ciągle potrzebny, bo ciężko będzie uschematyzować sposoby nauczania. W dodatku niezwykle ważna jest więź jaką tworzy nauczyciel ze swoimi młodymi uczniami.

Niestety, raport Business Insider dzisiaj wskazuje prace nauczyciela uczelni wyższej i opiekuna do dzieci jako jedne z najmniej opłacalnych zawodów. Ze zmianami na świecie ta sytuacja się poprawi.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY