Biuro Nadzoru Wewnętrznego powstanie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Flickr

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy powołującej m.in. Biuro Nadzoru Wewnętrznego. Biuro zajmować się będzie nieprawidłowościami w służbach mundurowych, przypadkami łamania prawa czy naruszenia etyki zawodowej przez funkcjonariuszy.

Służby muszą działać w sposób przejrzysty, a minister musi mieć nad nimi realny, a nie teoretyczny nadzór. Nowe przepisy pozwolą na lepszą kontrolę i zarazem usprawnią funkcjonowanie formacji podległych MSWiA – mówił minister.

Działanie Biuro Nadzoru Wewnętrznego pomoże egzekwować odpowiednie standardy pracy służb mundurowych. Zajmie się ono wszelkimi nieprawidłowościami w ich pracy w tym przypadkami łamania prawa czy naruszenia etyki zawodowej. BNW będzie również weryfikować kandydatów na wyższe stanowiska w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i BOR – sprawdzi czy nie popełniali oni nadużyć lub nie przekraczali swoich kompetencji.

Zgodnie z projektem, utworzony zostanie nowy organ nadzoru, podległy bezpośrednio ministrowi – Inspektor Nadzoru Wewnętrznego. W wykonywaniu zadań wesprze go utworzone w strukturach MSWiA Biuro Nadzoru Wewnętrznego (BNW). To ono pomoże egzekwować odpowiednie standardy pracy służb mundurowych. Zajmie się też wszelkimi nieprawidłowościami w ich pracy w tym przypadkami łamania prawa czy naruszenia etyki zawodowej. BNW sprawdzi również czy kandydaci na wyższe stanowiska w służbach nie popełniali nadużyć lub nie przekraczali swoich kompetencji.

W skład Biuro Nadzoru Wewnętrznego wejdzie 35 inspektorów oddelegowanych z Policji i Straży Granicznej. Wspierać ich będą również strażacy i funkcjonariusze BOR.

Cały projekt ustawy znajduje się tutaj.

źródło: mswia.gov.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY