Polska partia na Litwie z wysokim poparciem wyborców

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższym czasie, na Akcję Wyborczą Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) głos oddałoby 8,1 proc. mieszkańców – wynika z najnowszego sondażu. AWPL-ZChR zajmuje szóste miejsce w zestawieniu najpopularniejszych formacji politycznych w kraju i cieszy się stabilnie wysokim poparciem wyborców.

Badanie w dniach 13-26 czerwca przeprowadziła spółka Baltijos tyrimai na zlecenie agencji ELTA. Na AWPL-ZChR swój głos oddałoby 8,1 proc. mieszkańców Litwy posiadających prawo głosu – nie uwzględniajac osób niezdecydowanych i tych, które nie zamierzają brać udziału w wyborach.

30,5 proc. ankietowanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos bądź nie udzieliło odpowiedzi na pytanie, na kogo głosowałoby, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę.

Sondaż pokazuje, że największym poparciem wśród mieszkańców znów cieszy się Związek Chłopów i Zielonych, który powraca na pierwsze miejsce w sondażu. Partia ta tylko w maju pierwszą lokatę ustąpiła socjaldemokratom, którzy teraz spadli na drugie miejsce.

Na trzecim miejscu plasują się konserwatyści, na czwartym – partia „Porządek i Sprawiedliwość”, piątym – Ruch Liberalny, szóstym – AWPL-ZChR.
W dalszej kolejności plasują się w zestawieniu: Partia Pracy, Partia Centrum, Litewski Ruch Wolności.

Sondażownie na Litwie nieadekwatnie prognozują wyniki AWPL-ZChR w wyborach. Wynika to m.in. ze specyfiki przeprowadzania badań w regionach oraz określonego nastawienia osób i podmiotów zlecających ich przeprowadzenie.

W ostatnich wyborach sejmowych AWPL-ZChR zdobył 5,8 proc. głosów, a prognozowano 3-4-procentowe poparcie. Przed ostatnimi wyborami prezydenckimi w 2014 roku sondaże wieściły poparcie na poziomie 1,1 proc., zaś Waldemar Tomaszewski otrzymał 8,4 proc. głosów.

W 2014 roku AWPL do PE prognozowano jedynie 2-procentowe poparcie, tymczasem ugrupowanie uzyskało 8 proc. głosów, czyli czterokrotnie więcej niż zakładały prognozy.

Ogromna przepaść dzieli również sondażowe poparcie dla AWPL przed ostatnimi wyborami samorządowymi a rzeczywiste poparcie wyborców. Mając na uwadze fakt, że sondażownie na Litwie zaniżają, i to znacznie, wskaźniki poparcia dla AWPL-ZChR, oraz uwzględniając stabilną dynamikę poparcia dla partii, należy przyjąć, że obecnie ugrupowanie realnie cieszy się większą popularnością.

Wyniki partii nie uwzględniając osób, które nie będą głosować oraz niezdecydowanych.

Źródło: L24.lt – polski portal na Litwie

http://l24.lt/pl/polityka/item/200361-awpl-zchr-ze-stabilnie-wysokim-poparciem

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY