Kanclerz Austrii grozi Polsce i Węgrom

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. YouTube

Kanclerz Austrii grozi Polsce i Węgrom. Grozi przede wszystkim ograniczeniem funduszy unijnych.

Kanclerz udzielił wywiadu “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, gdzie odniósł się do naszego kraju. Christian Kern ocenił w nim pozytywnie decyzję prezydenta, ws. zawetowania dwóch ustaw o Sądzie Najwyższym.

Szef austriackiego rządu powiedział: Cieszę się i odczuwam ulgę z tego powodu, że prezydent wykonał ten krok. Dodał jednak, że problem nadal istnieje. Według niego Polska jest jednym z krajów, które nie przestrzega unijnych reguł.

Polska i Węgry to dwa kraje, które wykazują niewielką gotowość do przestrzegania europejskich reguł. Kern wspomniał o tym, że według niego, taka sytuacja nie może mieć miejsca.

Kanclerz Austrii powiedział, że jest zadowolony z działań KE. Demokracja zawsze musi się opierać na liberalizmie i pluralizmie. Mamy w domu podpalaczy. Cieszę się, że Komisja Europejska powiedziała w tym miejscu zdecydowane nie.

W wywiadzie zastanawiał się również nad rozwiązaniami, które wymuszą posłuszeństwo Polski czy Węgier. Albo te reżimy czy rządy przegrają w wyborach – wtedy problem sam się rozwiąże. Biorąc jednak pod uwagę to, co dzieje się z opozycją i z wolnością prasy, nie należy jednak mieć nadmiernych nadziei. Wtedy powstaje pytanie: jak skłonić te kraje do zmiany stanowiska, by włączyły się znów do wspólnej europejskiej polityki.

Co ważne, kanclerz zagroził krajom, które według niego nie przestrzegają reguł. Kto nie przestrzega reguł, ten nie może dostawać netto 14 mld czy 6 mld euro, jak Polska i Węgry. Niemcy i Austriacy nie będą w tym uczestniczyć (…) Musimy powrócić do Europy ludzi. Uważam za bardzo ważny rozwój wymiaru socjalnego Unii.

Christian Kern to przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Austrii, w latach 2010–2016 dyrektor generalny austriackich kolei Österreichische Bundesbahnen (ÖBB), od 17 maja 2016 kanclerz Austrii.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY