Hanna Gronkiewicz-Waltz członkiem honorowego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przy prezydencie RP

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot.wikipedia commons

Hanna Gronkiewicz-Waltz będzie członkiem honorowego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Członkiem honorowym będzie również prezydent Andrzej Duda. 

Prezydent Andrzej Duda w czerwcu poprosił partie o wyznaczenie przedstawicieli, którzy będą pełnić funkcje członków honorowych w wyżej wymienionym komitecie.

Grzegorz Schetyna zaproponował tę funkcję Hannie Gronkiewicz-Waltz. Prezydent miasta Warszawa w Radiu ZET skomentowała sytuację. Zaproponował mi to Grzegorz Schetyna, a ja się bardzo chętnie zgodziłam, ponieważ raz na sto lat jest się w takim komitecie honorowym.

W kwietniu bieżącego roku uchwalona została ustawa o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Obchody będą trwały aż do 2021 roku.

W tych latach obchodzimy szereg różnych rocznic, związanych najpierw ze zdobywaniem niepodległości, a potem utrwalaniem tej niepodległości. Na przykład powstanie wielkopolskie, trzy powstania śląskie, zaślubiny Polski z morzem, wojna polsko-bolszewicka i zwycięstwo pod Warszawą, konstytucja marcowa z 1921 roku. Komentuje wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną, jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tego względu, w celu oddania szczególnego hołdu bohaterom walk o wolną Ojczyznę oraz upamiętnienia tych wszystkich wydarzeń, które wyznaczyły polską drogę ku niepodległości, proponuje się uchwalenie specjalnej ustawy, służącej godnemu uczczeniu zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Czytamy w ustawie uchwalonej 27 kwietnia.

Ciężko to nazwać oddaniem czci tym, którzy wyznaczyli polską drogę ku niepodległości. Państwowe obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę nie powinny składać się z komitetu, gdzie są tak “honorowi” członkowie.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY