Litwa: Przywrócono nabór na polonistykę!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
medianarodowe

medianarodowe / wikimedia commons

Przywrócono nabór na polonistykę! W ostatnich dniach władze Litewskiego Uniwersytetu Edukologicznego w Wilnie poinformowały, że przerywają nabór na polonistykę.

Powodem do powyższej decyzji miał być rzekomo fakt o zgłoszeniu się na ten kierunek jednej osoby. Kierunek wygaszono przed zakończeniem rekrutacji.

Związek Polaków na Litwie poinformował, że wciąż rośnie zapotrzebowanie na nauczycieli języka polskiego w szkołach. Liczba dzieci chcących zgłębiać wiedzę w tym zakresie wzrasta.

Już po raz kolejny jako obywatelom tego państwa dano nam odczuć, że wbrew ustalonym terminom, normom, ktoś, według publicznie nie ogłoszonych ustaleń (nie mówiąc już o prawnym uregulowaniu), może decydować za nas w tak ważnej kwestii, jaką jest wybór dalszej drogi życiowej przez młodych ludzi, kierując się swoim widzimisię. Jest to kolejna gorzka lekcja „litewskiej demokracji”. Tym boleśniejsza, że polonistyka na LUE aktywnie działała w kwestii zdobycia finansowania. Oferuje również dla polonistów dodatkowej specjalności – nauczyciela klas początkowych, których to specjalistów odczuwa się wyraźny brak.

Przerwanie rekrutacji na polonistykę na Uniwersytecie Edukologicznym oburzyło społeczność polską na Litwie. Polacy zażądali w ubiegłym tygodniu od władz kraju przywrócenia możliwości kształcenia polonistów na tej uczelni.

We wtorek pani Henryka Sokołowska, kierownik Centrum Języka Polskiego, Kultury i Dydaktyki na Uniwersytecie Edukologicznym poinformowała, że pojawiło się 17 podań. W związu z tym drugi etap rekrutacji zostanie wznowiony.

Prezes Związku Polaków na Litwie poseł Michał Mackiewicz i prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie Macierz Szkolna Józef Kwiatkowski również odnieśli się do całej sprawy. Na temat wstrzymania rekrutacji powiedzieli, że było to nic innego, jak likwidacja kierunku. Próbę likwidacji najstarszego, działającego na Uniwersytecie Edukologicznym od ponad 55 lat, kierunku kształcenia nauczycieli języka ojczystego.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY