USA rozważa wysłanie broni na Ukrainę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikimedia Commons

USA rozważa wysłanie broni na Ukrainę. Zapowiedział to specjalny przedstawiciel Stanów Zjednoczonych ds. Ukrainy, Kurt Volker.

Kurt Volker udzielił wywiadu BBC, gdzie stwierdził, że taka opcja jest intensywnie rozważana. Broń miałaby wspomóc siły rządowe w walce z prorosyjskimi separatystami.

Broń defensywna, która pomogłaby Ukrainie się bronić i np. neutralizować czołgi, przyczyniłaby się do tego, że Rosja przestałaby zagrażać Ukrainie. (…) Nie chcę prognozować, jaka będzie decyzja w tej sprawie, to kwestia do dalszej dyskusji i rozstrzygnięcia. Tak oświadczył w opublikowanym wywiadzie.

Jednocześnie wspomninał o tym, że należałoby zawiązać nowy, strategiczny sojusz z Rosją. Ocenił, że wzmocnienie sił ukraińskich wymusi na Rosji zmianę postępowania, a przy tym nie stanowiłoby to prowokacji do jakichkolwiek działań wymierzonych przeciwko USA.

Przywrócenie pokoju na wschodzie Ukrainy wymagałoby nowego strategicznego dialogu z Rosją – oznajmił Kurt Volker.

Według raportów ONZ, od czasu wybuchu konfliktu, na ukraińskim Donbasie zginęło 10 tys. osób. Organizacja podała również, że ponad 1,6 mln mieszkańców musiało opuścić swoje domy. Dodatkowo, w zeszłym tygodniu, wojsko ukraińskie poinformowało, że pięciu ukraińskich żołnierzy zginęło w ciężkim ostrzale.

W wydanym oświadczeniu amerykański Departament Stanu winą za kolejne nasilenie przemocy obarczył kierowanych przez Rosję separatystów.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY