Szturm – książka dla narodowców. Recenzja

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

„Z całym dostępnym nam arsenałem duchowej energii, intelektualnej ambicji i niezłomnej woli, pędzimy by Szturmem właśnie – nie inaczej – wziąć i zburzyć wzniesioną na upokorzeniu europejskich narodów i krzywdzie milionów cytadelę kłamstwa i hipokryzji oraz nudy i nijakości. Bez strachu czy kompleksów stajemy wobec fałszywej współczesności, bo jesteśmy współczesnością autentyczną – pełnią nacjonalistycznej piersi zaciągamy się rzeczywistością, by naprawdę ją zrozumieć i realnie zmienić.”

 

Oto fragment manifestu zawartego w pierwszej książce stworzonej przez redakcję internetowego czasopisma ‘Szturm!’. „Szturm. Antologia nowoczesnego nacjonalizmu” bo o tej książce mowa wydana została niedawno nakładem wydawnictwa Capital. Dla ludzi nie orientujących się czym jest ‘Szturm!’ szybko wyjaśniam. Jest to narodowo – radykalny miesięcznik wydawany przez nacjonalistów z różnych środowisk,  dostępny za darmo w formie elektronicznej na stronie internetowej o takiej samej nazwie.

‘Szturmowa’ książka podzielona jest na 5 działów tematycznych: ideologia, gospodarka, stosunki zagraniczne, historia i wywiady. Każdy z działów zawiera wybrane teksty publikowane na stronie internetowej ‘Szturmu’. Nie ukrywam, że największe oddziaływanie i motywację do pracy nad sobą wzbudziły we mnie teksty zawarte w dziale Ideologia.  Kolejnym z zagadnień, które niewątpliwe kuleje u nacjonalistów w Polsce jest kwestia gospodarki. Bardzo dobrze, że taki temat pojawił się w książce ‘Szturmu’, ponieważ wymaga on ciągłego rozwoju w naszym środowisku. W tej gałęzi najbardziej zaakcentowany jest antyliberalizm oraz antykapitalizm, który nie zawsze jest jasny wśród polskich nacjonalistów. W dziale Stosunki zagraniczne autorzy w zimny sposób przypominają, że najważniejszy jest interes Polski i trzeźwa ocena sytuacji międzynarodowej, a nie chęć przypodobania się temu czy innemu państwu. W dziale dotyczącym historii możemy znaleźć opisy konkretnych  wydarzeń z historii nie tylko polskiej ale np. hiszpańskiej czy irlandzkiej. Wartym uwagi jest niewątpliwie artykuł Daniela Kitaszewskiego na temat Marszałka Piłsudskiego.  Ostatni z działów zawiera wywiady ze współczesnymi działaczami nacjonalistycznymi z różnych krajów świata, w tym np. bardzo ciekawą rozmowę z działaczami włoskiej organizacji Raido.

Całość czyta się bardzo płynnie. Artykuły są napisane prostym i zrozumiałym językiem, ale jednocześnie wymagają dokładnego ich analizowania i najlepiej przekuwania w czyn. W mojej ocenie, tę książkę powinien posiadać każdy nacjonalista po to by wracać do niej szczególnie wtedy gdy traci wiarę w Ideę, bo teksty zawarte w tej pozycji naprawdę dają do myślenia. Głęboko wierzę, że redakcja ‘Szturmu’ nie poprzestanie tylko na tej pozycji, ale wyda kolejne jeszcze ciekawsze książki, bo są one bardzo potrzebne w naszym małym światku nacjonalistycznym. Potencjał tej grupy idealistów jest wielki.

„Szturm. Antologia nowoczesnego nacjonalizmu”

Wydanie 1

ISBN: 978-83-64037-83-2

Wydawnictwo Capital

Warszawa 2017

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY