Podziękowania od arcybiskupa Gądeckiego za prezydenckie weto

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wystosował list do prezydenta Andrzeja Dudy. Podziękował w nim za decyzję głowy państwa w sprawie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Prezydent zapowiedział dziś, że zawetuje wspomniane ustawy przygotowane przez PiS. Ta decyzja spodobała się przewodniczącemu KEP. Arcybiskup stwierdził, iż ,,Katolicka Nauka Społeczna docenia demokrację jako system, który “zapewnia udział obywateli w decyzjach politycznych i rządzonym gwarantuje możliwość wyboru oraz kontrolowania własnych rządów”. Zdaniem Gądeckiego demokracja musi być oparta o ,,poprawną koncepcję osoby ludzkiej”. Podkreślił także potrzebę ,,wychowania w duchu prawdziwych ideałów”, zaś udział obywateli w strukturach państwa ma być gwarantem podmiotowości społeczeństwa.

Hierarcha uznał także, że reforma sądownictwa w Polsce jest konieczna, ponieważ ,,reprezentanci wyborców nie są jedynie biernymi wykonawcami ich żądań”. Władza ma także ,,dążyć do realizacji wyznaczonych sobie godziwych celów”. Zaś jednym z jej ,,podstawowych i niezbywalnych zadań” powinno być dobro wspólne.

Arcybiskup odwołał się również do nauczania Jana Pawła II. Przypomniał przemówienie papieża do uczestników kongresu włoskiego Stowarzyszenia Sędziów, w którym stwierdził on, że ,,równowaga między tymi trzema władzami, z których każda ma określone kompetencje i zakres odpowiedzialności – tak że jedna nie dominuje nigdy nad drugą – jest gwarancją prawidłowego funkcjonowania demokracji”.

Gądecki podkreślił oprócz tego potrzebę niezależności władzy sądowniczej, co ma gwarantować większość konstytucji nowoczesnych państw. Powinny jej jednak towarzyszyć ,,żywe poczucie sprawiedliwości” oraz ,,niczym niezmącony obiektywizm sądu”.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY