Andrzej Duda zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Andrzej Duda

/ Fot. YouTube/prezydent.pl

Po przegłosowaniu ustaw w Sejmie i Senacie kolejnym krokiem miał być podpis prezydenta. Andrzej Duda zadecydował inaczej i cofnął ustawy do Parlamentu.

“Ustawy muszą zostać naprawione” – powiedział prezydent na poniedziałkowej konferencji prasowej. Jego zdaniem zmiany w wymiarze sprawiedliwości są potrzebne, ale przygotowana przez PiS reforma nie zwiększa poczucia sprawiedliwości. Duda oczekuje przede wszystkim zmian wśród sędziów, którzy mają być “etyczni, krystalicznie uczciwi i bezstronni”.

W ciągu ostatnich dwóch dni prezydent odbył szereg spotkań z przedstawicielami środowisk prawniczych, filozofiami, socjologami, politykami oraz Zofią Romaszewską (doradcą społecznym Dudy). To ona zwróciła uwagę na silne stanowisko Prokuratora Generalnego w projekcie ustawy, który, według prezydenta, nigdy nie nadzorował Sądu Najwyższego.

Andrzej Duda podkreślił, że jego weto wynika z pogłębiających się podziałów społecznych, braku wcześniejszej konsultacji ustawy oraz założeń ustawy, które są zaprzeczeniem funkcjonującej tradycji polskiego ustawodawstwa i prawa. Jednocześnie prezydent zwrócił się do opozycji, która na ulicznych protestach uderza w coraz groźniejsze nuty, nawołując m.in. do przemocy. “Władzę obala się w wyborach, a nie na ulicy” powiedział Duda, którego zdaniem postępowanie tzw. totalnej opozycji przekroczyły granice przyzwoitości.

pch24.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY