We Francji wyburzają katolicką kaplicę, by zrobić parking

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Choć opóźnione przez sprzeciw okolicznych mieszkańców, zburzenie kaplicy św. Marcina w Sable-sur-Sarthe w Kraju Loary niestety doszło do skutku. Burmistrz z ramienia centroprawicowych Republikanów, Marc Joulaud, zapowiadał rozbiórkę już w swoim programie wyborczym.

W zamian za świątynię mieszkańcy mają dostać piętnaście miejsc parkingowych. Jak przypomniał regionalny dziennik”Ouest-France” , ks. Yves Le Saux – biskup Le Mans – ks. Bruno Mézière, proboszcz z Sable wydali po konsultacjach w maju 2015 r. pozytywną opinię. Kaplica Saint-Martin de Sable-sur-Sarthe zbudowana została w 1880 r., Do celów sakralnych zaprzestano jej używania w 1970 r.

Od 1905 roku Francja jest państwem laickim z radykalnym rozdziałem Kościoła od państwa, jednak w konstytucji zagwarantowana jest wolność wyznania. Według różnych badań około 35-45% ludności nie wyznaje żadnej religii. Według Francuskiego Instytutu Opinii Publicznej, chociaż 64% ludności Francji są określeni jako katolicy, tylko 4,5% są praktykującymi katolikami.

Według sondażu Eurobarometru z 2010 roku odpowiedzi mieszkańców Francji na pytania w sprawie wiary były następujące:

27% – „Wierzę w istnienie Boga”,
27% – „Wierzę w istnienie pewnego rodzaju ducha lub siły życiowej”,
40% – „Nie wierzę w żaden rodzaj ducha, Boga lub siły życiowej”,
6% – „Nie wiem”

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY