Republika Litewska: Polacy w Wilnie protestują

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Związek Polaków na Litwie oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” wyrażają zbulwersowanie nagłym przerwaniem rekrutacji na filologię polską na Litewskim Uniwersytecie Pedagogicznym i zwracają się do najwyższych władz Litwy z żądaniem przywrócenia możliwości kształcenia młodzieży na tym kierunku.

Jesteśmy zbulwersowani nagłym przerwaniem w dniu 14 lipca br. rekrutacji na polonistykę – kierunek nauczycielski na Wileńskim Uniwersytecie Pedagogicznym, uniemożliwiającym rejestrację w systemie LAMA BPO w regulaminowo ustalonym terminie do 19 lipca br. do godz. 17.00.

Postrzegamy to jako próbę likwidacji najstarszego, działającego na Wileńskim Uniwersytecie Pedagogicznym od ponad 55 lat kierunku kształcenia nauczycieli języka ojczystego – polskiego.

Takie działanie stanowi regres w odniesieniu do przysługujących mniejszościom praw europejskich w tym do prawa przygotowywania specjalistów do nauczania języka ojczystego.

Protestujemy przeciwko podjęciu jednostronnej decyzji, która nie była wcześniej konsultowana ani ze Związkiem Polaków na Litwie ani ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”, ani też z szeroką społecznością polską na Litwie.

Zwracamy się do najwyższych władz Litwy z żądaniem przywrócenia możliwości kształcenia młodzieży na kierunku pedagogicznym – polonistyki- na Wileńskim Uniwersytecie Pedagogicznym, nie zawężając możliwości przygotowania nauczycieli języka ojczystego do pracy w szkołach polskich na Litwie.

Michał Mackiewicz
Poseł na Sejm Republiki Litewskiej
Prezes Związku Polaków na Litwie

Józef Kwiatkowski
Prezes Stowarzyszenia Nauczycieli
Szkół Polskich na Litwie
„Macierz Szkolna”

Źródło: L24.lt – polski portal z tzw. Litwy

http://l24.lt/pl/oswiata/item/200087-protest-polskiej-spolecznosci-przeciwko-zamknieciu-polonistyki-w-wilnie

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY