Przyczyny wzrostu cen masła w Europie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Portal bankier.pl pokusił się o szczegółową analizę sytuacji na rynku spożywczym. Dwukrotny wzrost cen masła w ciągu roku nie mógł przejść niezauważony. Sytuacja dotyczy nie tylko rynku polskiego.

Obserwując dane z portalu SpotData.pl możemy zauważyć, że w ostatnim czasie ceny masła osiągają rekordowe poziomy. Obecna cena masła to 22 złote za kilogram co stanowi 72 procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. Na zachodzie Europy sytuacja wygląda podobnie. Podwyżki prezentują się następująco: we Francji o 80%, w Niemczech i Holandii o 80% a we Włoszech o rekordowe 100%.

Co doprowadziło do takiej sytuacji? W skrócie. W 2015 roku Komisja Europejska zadecydowała o zniesieniu kwot mlecznych po 31 latach obowiązywania. Przez tą decyzję gwałtownie wzrosła podaż mleka co doprowadziło do spadku cen, którego duża część producentów nie wytrzymała. Było to widoczne zwłaszcza na zachodzie, gdzie koszty produkcyjne są większe. Dzięki tej sytuacji Polska znalazła się na 3 miejscu producentów masła.

Brak producentów przekuł się na zmniejszone ilości masła co spowodowało gwałtowny wzrost cen.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY