Zagraniczne media komentują sytuację w Polsce

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Zagraniczne media komentują sytuację w Polsce. W większości są to gazety o profilu liberalnym. “La Repubblica” napisała, że UE może odebrać Polsce prawo głosu w unijnych instytucjach.

Serwis CNN również skomentował ostatnie wydarzenia w Polsce: W blasku świec Polacy maszerują ulicami. Zaznaczył również, że demonstracje mogą zakończyć się odebraniem naszemu krajowi prawa głosu w Unii Europejskiej. Dziennikarz agencji stwierdza: Polacy maszerują ulicami miast, protestując przeciwko temu, co niektórzy określają śmiercią demokracji w tym kraju.

Brytyjska gazeta “The Independent” powtarza natomiast słowa szefa unijnych liberałów. Guy Verhostad stwierdził, że jeśli Andrzej Duda nie zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym to Polsce grożą sankcje unijne: W tym tygodniu Parlament Europejski dał jasno do zrozumienia, że wprowadzone prawo nie jest zgodne z unijnym i może nieodwracalnie osłabić pozycję Polski na Zachodzie.

Media odnoszą się także do wypowiedzi Donalda Tuska, który krytykował na forum międzynarodowym rządy PiS. Gazety powtarzają za byłym premierem, że sądy podporządkowane będą partii rządzącej. Wspominają również o tym, że Prawo i Sprawiedliwość rujnuje opinię na temat polskiej demokracji. “The Guardian” opisuje natomiast protesty przed Sejmem.

“The Wall Street Journal” napisał: Polski Sejm przegłosował ustawę, która pozwala rządowi usunięcie każdego z sędziów Sądu Najwyższego (…) politycy opozycji i liderzy Unii Europejskiej ostrzegają, że to ruch podważający demokrację w byłym komunistycznym kraju.

Zagraniczne media komentują sytuację w Polsce również we Włoszech. Włoskie gazety piszą o tysiącach protestujących. Dzienniki komentują, że większość w parlamencie zdecydowała się na eskalację konfliktu. Podkreśla się, że rząd PiS jest wspierany przez prezydenta – Andrzeja Dudę. Protesty odbywają się natomiast w dużych miastach – w mniejszych Prawo i Sprawiedliwość napotyka na mały opór.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY