Młodzi Polacy z Litwy “Jesteśmy oderwani od naszego kraju” [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Polacy są największą mniejszością narodową na Litwie. Mimo sporego udziału w liczbie ludności, muszą walczyć o polskie szkoły, nazwy ulic i zachowanie tożsamości.

Mniejszość polska stanowi ponad 5% ludności Litwy. Najwięcej mieszkańców znajduje się w rejonie wileńskim i solecznickim, gdzie Polaków jest więcej, niż Litwinów. Istnieją polskie szkoły, jednak ostatnie wydarzenia, takie jak zlikwidowanie rekrutacji na studia z filologii polskiej ze specjalnością nauczycielską i zamknięcie naboru do młodszych klas w wileńskim gimnazjum im. Adama Mickiewicza, pokazują, że sytuacja nie jest korzystna.

Jednak młodzi ludzie postanawiają się organizować. Powstał Ruch Młodzieży Polskiej w rejonie solecznickim. To tam Polacy stanowią 80% mieszkańców. Organizują strajki szkolne i współpracują z takimi stowarzyszeniami jak Młodzież Wszechpolska. Działają mimo ignorancji i braku wsparcia, choćby ze strony kleru. Zdarzają się pojedynczy księża, wspierający polskość, jednak nie należy to do częstych sytuacji.

Rozmówcy podkreślają, że żyją w polskich rodzinach i interesują się polską kulturą, językiem i historią. Jednak jest wielu młodych nauczycieli, którzy są lojalni wobec Litwy oraz rodziców, którzy wysyłając swoje dzieci do litewskich szkół narażają je na utratę poczucia tożsamości narodowej. Jednocześnie młodzi ludzie wykazują większe przywiązanie do rosyjskiej kultury i języka, niż do polskich korzeni.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY