Odnaleziono szczątki ofiar byłego więzienia na Mokotowie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. ipn.gov.pl / fot. Igor Witowicz

Odnaleziono szczątki ofiar byłego więzienia na Mokotowie. Badania zostały prowadzone przez IPN, na terenie byłego, ubeckiego więzienia przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. To właśnie tam odnaleziono pierwsze szczątki zamordowanych.

Nie wiadomo jeszcze czy odkopane szczątki należały do ofiar komunistów czy Niemców. Jednak jak mówi profesor Krzysztof Szwagrzyk: To ostatecznie potwierdza informacje, że na terenie mokotowskiego więzienia grzebano ofiary zbrodni.

Wśród odnalezionych fragmentów są kawałki kości czaszki i żuchwa, fragmenty będą wkrótce poddane badaniom. Wydarzenie skomentował Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

W tej chwili został otwarty pierwszy wykop i już odnajdywane są ludzkie szczątki. W tym miejscu, gdzie trwają prace poszukiwawcze, w okresie od 2 do 5 sierpnia 1944 roku niemieccy bandyci, którzy weszli na teren aresztu. Dokonali oni masakry więźniów, tutaj przetrzymywanych. Zostali zamordowani prawie wszyscy więźniowie Mokotowa z wyjątkiem małej grupy, której udało się – po wywołaniu buntu – przez dachy Mokotowa uciec na teren zajęty przez powstańców.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY