Minister powiedział, że jedną z propozycji na obchody stulecia niepodległości jest zorganizowanie – wraz z Federacją Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT) – wielkiego kongresu polskich techników i inżynierów. To wielki dorobek w stuleciu niepodległości – podkreślił.
Odniósł się także do rozpoczynającej się w niedzielę 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie. To największa impreza UNESCO, prestiżowej organizacji ONZ. Z drugiej strony to także największa impreza międzynarodowa w tym roku w Polsce – przypomniał.
Pytany o Puszczę Białowieską, podkreślił, że ten temat znajduje się w agendzie UNESCO, ale nie będzie tematem debaty. Dyskusja najprawdopodobniej będzie przełożona na za rok, i będzie dotyczyła nie wykreślenia z listy Światowego Dziedzictwa Puszczy Białowieskiej, a co najwyżej ewentualnego wpisania na listę takich miejsc, które są w jakiś sposób zagrożone. To “grozi” nam dopiero za rok i jest spowodowane tym, że trzy lata temu poszerzono obszar, który stanowi to miejsce dziedzictwa, jeżeli chodzi o puszczę – powiedział.
Pierwotny wpis, chyba z 1979 roku, dotyczył parku narodowego i tego obszaru, który jest najlepiej chroniony. W 2014 roku zwiększono ten obszar bodajże pięciokrotnie, o całość – przynajmniej po naszej stronie, ale także po białoruskiej. To spowodowało pewien problem, tam ten reżim ochronny nie jest tak ścisły, jak w miejscach, gdzie są rezerwaty i parki narodowe. Większość tego obszaru jest chroniona bardzo dobrze, na pozostałym obszarze jest prowadzona gospodarka leśna, ale w bardzo ograniczonym zakresie. No ale jest – i to jest już jakieś pole do dyskusji – dodał wicepremier.
Zaapelował o spokój ws. puszczy BN. Tam się nie dzieje żadna tragedia. Byłem w Puszczy w lutym tego roku i jest duży problem z kornikiem, to jest ewidentne, to po prostu fakt. Opozycja oczywiście wykorzystuje to politycznie i ten krzyk jest niewspółmierny do zjawiska – podkreślił.
Gliński przypomniał także o innych muzeach – poza Muzeum Niepodległości. Nad ich otwarciem pracuje aktualnie MKiDN. Wymienił Muzeum tzw. Dawnych Ziem Wschodnich Rzeczypospolitej, czyli Muzeum Kresów, które powstanie najprawdopodobniej w Lublinie. Wspomniał również o Muzeum Sybiru. W planie są także dwa Muzea Żołnierzy Wyklętych o różnym charakterze – w Warszawie i Ostrołęce. Gliński powiedział również o obiekcie związanym z upamiętnianiem mordu na polskiej inteligencji – będzie to oddział Muzeum w Sztutowie w Piaśnicy.
Źródło: PAP Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl