Rosjanie twierdzą, że to oni wygrali Bitwę pod Grunwaldem! Próbują to uzasadnić w nieprawdopodobny sposób

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ pl.wikipedia.org

Kto wygrał bitwę pod Grunwaldem, wie chyba każdy Polak. Jednak jak się okazuje wersja prezentowana przez Rosjan może zaskakiwać. Nasi sąsiedzi twierdzą bowiem, że zwycięstwo przypada przede wszystkim rosyjskim siłom. I nie jest to niestety odosobniony przypadek…

W sobotę, 15 lipca obchodziliśmy 607 rocznicę jednej z największych bitew w historii średniowiecznej Europy. Mowa oczywiście o bitwie pod Grunwaldem, w której Królestwo Polskie zwyciężyło Państwo Krzyżackie. Choć przypisanie zwycięstwa Polakom wydaje się być niezaprzeczalnym faktem, to jednak jest państwo, w którym wygląda to nieco inaczej.

Otóż 15 lipca w Moskwie pojawiły się billboardy upamiętniające bitwę pod Grunwaldem, która była zwycięstwem… Rosjan. Nawet w państwowych mediach i na Facebooku przypominano o rocznicy. Co ciekawe to nie pierwszy raz, kiedy nasi sąsiedzi usiłują przywłaszczyć sobie zwycięstwo.

Jak pisze wprost.pl w 2015 roku, radio Swoboda zamieściło na swojej stronie reklamę, która jednoznacznie wskazywało, że bitwę pod Grunwaldem wygrali Rosjanie. W tym samym roku podobne twierdzenia opublikowało Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne.

W swojej oficjalnej notatce napisało m.in. o wojskach rosyjskich, które wraz ze sprzymierzonymi z nimi oddziałami litewskimi, czeskimi i polskimi „odniosły zwycięstwo nad niemieckimi rycerzami w grunwaldzkiej bitwie”.

https://www.facebook.com/roissya24/posts/1865319497064760

Czy Rosjanie mają jakiekolwiek podstawy, żeby uważać swój wkład jako decydujący i określać bitwę jako przede wszystkim swoje zwycięstwo nad Zakonem? Rzecz jasna odpowiedź brzmi: NIE.

Oczywiście strony, które wzięły udział w bitwie pod Grunwaldem opisujemy zazwyczaj w skrócie, podczas kiedy, szczególnie po stronie Polaków, brało w niej udział wiele różnych narodowości. Wśród nich: Wielkie Księstwo Litewskie, Hospodarstwo Mołdawskie, a nawet najemnicy z Czech i Moraw.

Rosjanie mogą teoretycznie dowodzić udziału swoich przodków na podstawie udokumentowanego udziału m.in. 3 chorągwi smoleńskich, które wchodziły w skład wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego. Jednak ich liczebność nie mogła przesądzać w żadnej mierze o losach tej bitwy.

Co więcej, stwierdzenie forsowane przez Towarzystwo, że smoleńskie wojska „wytrzymały nacisk rycerzy Zakonu Krzyżackiego decydując o losach bitwy”, mija się istotnie z faktami. Takie „publikacje” są jedynie przykładem przypisywania sobie fikcyjnych zasług.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY