Pierwsza polska elektrownia atomowa coraz bliżej?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikipedia

 

Jak donoszą branżowe portale, Ministerstwo Energetyki jest coraz bliżej ogłoszenia decyzji o rozpoczęciu budowy elektrowni atomowej w Polsce. Puls Biznesu przytacza rozmowę z pracownikiem resortu energetyki, z której wynika, że finansowanie przedsięwzięcia ma być w dużej mierze krajowe, co oznacza, że bezpośrednim inwestorem będą spółki Skarbu Państwa, m.in. PZU, Polski Fundusz Rozwoju, a także Polska Grupa Energetyczna jako inwestor odpowiedzialny za cały projekt. Wbrew wcześniejszym przewidywaniom, Polska prawdopodobnie zdecyduje się na mniej kosztowne rozwiązanie, czyli budowę trzech mniejszych bloków energetycznych, których koszt szacowany jest na 6 mld złotych.

Już na początku czerwca w trakcie rozmów na temat polskiej energetyki, minister Tchórzewski zapowiedział, że sam osobiście chciałby, aby w Polsce w perspektywie lat 2050 – 2060 powstało do trzech elektrowni jądrowych. Zdaniem ministra, za podjęciem decyzji o budowie polskiego atomu przemawia bardzo silnie konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, także w świetle nowych przepisów unijnych. Atutem elektrowni atomowej, według ministra resortu energetyki, jest jej zeroemisyjność. To oznacza, że wystarczą dwa lub trzy bloki jądrowe, aby w perspektywie kilkudziesięciu lat uzyskać średnią emisyjność zgodną z normami UE. Dla Polski, która 80 proc. energii produkuje z węgla, nowa polityka klimatyczna Unii Europejskiej, zaprezentowana w ramach tzw. pakietu zimowego jest zabójcza. Pod pojęciem pakietu zimowego określa się opracowane przez Komisję Europejską akty prawne pod wspólną nazwą Czysta energia dla wszystkich Europejczyków. Z punktu widzenia Polski, najbardziej problematyczny jest w nich zapis dotyczący emisji dwutlenku węgla do atmosfery, który de facto uniemożliwiłby finansowanie budowy nowych, opartych na węglu, elektrowni.

O stopniu zaawansowania prac nad budową polskiego atomu świadczy fakt, że w lipcu 2017 r. doszło do spotkania wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego z zarządem chińskiego koncernu CGN (China Nuclear Power Group). Celem wizyty wiceministra było rozpoznanie możliwości chińskiego przemysłu nuklearnego w budowie bloków jądrowych, spełniających polskie oczekiwania. Polska delegacja zwizytowała najnowsze chińskie elektrownie, budowane według innowacyjnych technologii i spełniające standardy bezpieczeństwa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Klara Jaskulska

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY