Szef PE poucza prezydenta Dudę. Chodzi o reformy w Polsce

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Flickr

Trwająca w Polsce awantura wokół proponowanej przez PiS reformy sądownictwa zwróciła uwagę urzędników Unii Europejskiej. Antonio Tajani, szef Parlamentu Europejskiego wystosował nawet specjalny list zaadresowany do prezydenta Andrzeja Dudy. Pisze w nim o „przestrzeganiu zasad państwa prawa”.

Tajani oznajmił prezydentowi Dudzie, że Parlament Europejski „z niepokojem obserwuje przeprowadzaną reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce”. Przewodniczący PE stwierdził, że proponowane zmiany mogą być „sprzeczne z podstawowymi zasadami traktatów UE, mogą osłabiać niezależność i niepodzielność polskiego sądownictwa i podkopać podział władz w Polsce”.

Tajani zaapelował do polskiego prezydenta, aby jako „strażnik konstytucji wziął pod uwagę zastrzeżenia unijnych instytucji. List został również przekazany do wiadomości przewodniczącego Komisji Europejskiej.

 

 

List Tajaniego jest najprawdopodobniej odpowiedzią na poniedziałkowy apel części europosłów. Zwrócili się oni do przewodniczącego PE z wezwaniem do „wypowiadania się i działania” w sprawie reform sądownictwa w Polsce. Ostrzegali nawet, że zmiany mogą spowodować sytuację, w której „demokratyczne wybory nie będą mogły być zagwarantowane”.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY