Ministerstwo Oświaty i Nauki Republiki Litewskiej zlikwidowało rekrutację na studia z filologii polskiej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Na Litewskim Uniwersytecie Edukologicznym zamknięto rejestrację na studia polonistyczne, a w polskim gimnazjum w Wilnie zablokowano nabór do młodszych klas. Polska mniejszość napotyka coraz większe problemy wśród Litwinów.

Filologia polska ze specjalnością nauczycielską – kierunek studiów, na którym rekrutacja miała trwać do 19 lipca, został zamknięty na mocy decyzji Ministerstwa Oświaty i Nauki Republiki Litewskiej. Mimo to, studenci wyższych lat mogą dalej studiować, jednak Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej podkreśla, że działanie Ministerstwa było niespodziewane i nic na nie nie wskazywało. To na Litewskim Uniwersytecie Edukologicznym kształci się przyszłym nauczycieli, którzy obejmowali posady w polskich szkołach na Litwie.

Jedną z takich szkół jest Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie. Od nowego roku szkolnego miała przejść na poziom tzw. “długiego gimnazjum”. Na Litwie gimnazjum to odpowiednik polskiego liceum, od klasy 9 do 12. W planach było przeprowadzenie rekrutacji do klasy 5. Jednak wileński samorząd zakazał kompletowania klas, mimo wcześniejszej uchwały rady miejskiej, która na to zezwalała.

kresy.pl

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY