Ukraina blokuje ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikimedia Commons

Ukraina blokuje ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Doktor Leon Popek poinformował, że Polacy nie mogą brać udziału w ekshumacjach ofiar ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich.

To jest odpowiedź na rozebranie pomnika w Hruszowicach – powiedział dr Popek pytany o obecną sytuację na temat pochówku ofiar ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Podkreślił, że wszystkie prace są zablokowane – nie tylko ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej, ale również żołnierzy, którzy w roku 1939 zginęli z rąk NKWD.

Dr Leon Popek stwierdził również, że szczątki Polaków są odnajdywane, jednak polscy badacze nie są do nich dopuszczani: Nie mamy możliwości brać udziału w ekshumacjach i pochówkach. Sytuacja nie jest dobra (…) Ostatnio nie zostaliśmy dopuszczeni do ekshumacji i pochówku ofiar NKWD w Łucku, gdzie ok. 2 tys. osób zostało zamordowanych 23 czerwca 1941 r. W tej grupie na pewno znaczna grupa to Polacy. Pomimo argumentu, że zamordowało NKWD, nie zostaliśmy dopuszczeni. Nie chodzi więc jedynie o UPA.

Zwrócono także uwagę na groby polskich żołnierzy. Doktor Leon Popek zaznaczył, że doły, w których pochowano naszych rodaków są nielegalnie rozkopywane. Złodzieje kradną nieśmiertelniki, które pomagają w identyfikacji ciał: Problem jest taki, że nawet jeśli za kilka lat strona ukraińska dopuści nas do ekshumacji, to te szczątki będą bezimienne. Ukraińcy będą mogli wtedy powiedzieć: „Jaki macie dowód, że to są Polacy?” Tych dowodów nie będzie, bo te szczątki zostały wcześniej obrabowane.

Leon Popek to szef Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Polski historyk, archiwista, opiekun polskich miejsc pamięci na Wołyniu. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY