Szwedzcy uczeni informują – rodzenie dzieci szkodzi środowisku

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Podczas gdy wiele europejskich krajów z przerażeniem patrzy na niski przyrost naturalny i próbuje go zwiększyć, w Szwecji, przeciwnie, uczeni pragną, by obywatelki rodziły jeszcze mniej, a najlepiej wcale. Dlaczego? Ponieważ ich zdaniem, ma to zły wpływ na środowisko. Gorszy niż spaliny samochodowe. ,,Rezygnacja z latania samolotem i jeżdżenia samochodem jest dobra dla środowiska, ale najlepszym wyjściem jest rezygnacja z rodzenia dzieci.” – tak podsumowuje wypowiedzi naukowców dziennik Dagens Nyheter.

Szwedzcy uczeni utworzyli listę czterech najlepszych sposobów, by zmniejszyć zły wpływ człowieka na środowisko. Są to: rezygnacja z latania samolotem, rezygnacja z samochodu, dieta wegetariańska i…bezdzietność. Przy czym ten ostatni sposób jest ich zdaniem 20 razy skuteczniejszy niż pozostałe.

Celem badania było ,,danie ludziom realnej szansy na zmniejszenie złego wpływu na środowisko.” Szansy, której, zdaniem Kimberly Nicholas z uniwersytetu w Lund, ludzie pragną. Nicholas razem z uczonym Sethem Wynesem zbadała 39 sposobów, na które codzienne decyzje podejmowane przez człowieka wpływają na naturę.

Uczona uważa, że to ważne, by ludzie wiedzieli, jakie konsekwencje dla środowiska niesie za sobą rodzenie dzieci. Nie jest pewna, czy władze powinny zachęcać do bezdzietności.

,,Kiedy człowiek zaczyna rozważać decyzję o rodzicielstwie, wiele rzeczy ma znaczenie. Myślę, że konsekwencje dla środowiska nie są dla ludzi decyzującą sprawą, mimo iż wielu obecnie jest świadomych tego, że większa liczba ludzi na świecie oznacza zniszczenie natury. Ja i mój narzeczony jak dotąd nie mamy dzieci. To rzecz, o której dyskutujemy. Ponieważ obchodzi nas środowisko, jest to jeszcze jedna kwestia, która sprawi, że ewentualną decyzję będziemy musieli dokładnie przemyśleć.” – mówi Kimberly Nicholas.

,,Obecnie liczba ludności ma na środowisko największy wpływ. W każdym razie w rozwiniętej części naszej planety.” – podsumowuje jeszcze raz Dagens Nyheter.

Można się zastanawiać, w jakim naprawdę celu powstało badanie. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że imigrantki ze Wschodu i z Afryki, decydujące się nieraz na 8 dzieci nie zrezygnują z macierzyństwa w imię ochrony środowiska…Jeśli ktoś pójdzie za radą uczonych, to będą to Szwedki i Szwedzi, wśród których przyrost naturalny jest już i tak znikomy.

 

Źródła: aftonbladet.se, dn.se

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY