Polacy nadzieją dla Zachodniej Europy? Dzięki naszym rodakom odżywają parafie katolickie za Odrą!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot.VinnyCiro/pixabay.com

Agresywna, postępująca ateizacja społeczeństw zachodniej Europy sprawia, że odsetek praktykujących religijnie chrześcijan stale maleje. Znane są Czytelnikom obrazki i materiały filmowe, na których widać burzenie kościołów lub przemienianie miejsc kultu na dyskoteki czy obiekty rozrywkowe. Czy ten antyteistyczny trend da się powstrzymać?

Jak pokazują Polacy – jak najbardziej! I nie chodzi tu o mieszkańców naszej Ojczyzny, a o tych, którzy zdecydowali się z kraju wyjechać. To właśnie nasi rodacy na Zachodzie nie rezygnują z praktyk religijnych i zapełniają opustoszałe dotychczas kościoły. Widać to szczególnie na wschodzie Niemiec. Tamtejsze parafie zapełniają się Polakami co niedzielę. Zjawisko to dostrzegła nawet Archidiecezja Berlińska, która ruszyła z projektem “Wiara bez granic”. Celem tegoż jest integracja wierzących Polaków i Niemców, a także próba zaangażowania dotychczas biernych religijnie okolicznych mieszkańców, rezydentów pogranicza polsko-niemieckiego. W ramach projektu organizowane są spotkania, wspólne modlitwy i uroczystości. Polacy mają możliwość uczestnictwa w Mszy Św. odprawianej w języku ojczystym.
Zarówno nasi rodacy za Odrą jak i tamtejsi wierzący Niemcy pokładają wielkie nadzieje we współpracy na rzecz ożywienia zachodniego Kościoła. Nam pozostaje trzymać za to kciuki i… modlić się o pomyślność inicjatywy i nawrócenie na Zachodzie!

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY