Szef Kukiz’15 rozmawia z prezydentem Andrzejem Dudą o reformie sądownictwa

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W przeciwieństwie do Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej i innych partii opozycji, Paweł Kukiz nie brał udziału w protestach przeciwko zmianom w wymiarze sprawiedliwości. Szef Kukiz’15 wpadł na inne rozwiązanie i spotkał się w tej sprawie z prezydentem Andrzejem Dudą. Po wszystkim podzielił się wrażeniami.

W ostatnich dniach miało miejsce wiele protestów związanych z reformą sprawiedliwości, którą próbuje przeprowadzić PiS. Do przeciwników zmian dołączyły partie opozycji na czele z Grzegorzem Schetyną i Ryszardem Petru. W tej sprawie wypowiadał się także Paweł Kukiz, który tłumaczył swoją decyzję o braku udziału w manifestacjach.

Jak się okazuje szef Kukiz’15 miał inny plan działania w tej sprawie. Razem ze Stanisławem Tyszką spotkał się z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Po wszystkim napisał kilka zdań na ten temat:

Właśnie wróciliśmy z marszałkiem Tyszką z ponad godzinnego spotkania z Prezydentem. Przedstawialiśmy nasze wątpliwości w sprawie ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości. Zgadzamy się z Panem Prezydentem co do tego, że polskie sądownictwo wymaga gruntownych reform i głębokich zmian kadrowych – napisał na Facebooku Paweł Kukiz.

Zwróciliśmy jednak uwagę na wadliwy – wg nas – sposób powoływania sędziów KRS, gdyż uważamy że powinni być oni wybierani albo bezpośrednio przez Obywateli albo KWALIFIKOWANĄ większością głosów w Sejmie. Sądy – mimo iż (jak już mówiłem) wymagają zasadniczych reform- nie mogą być upartyjnione a już absolutnie niedopuszczalnym jest, by tylko jedna partia i jej minister sprawiedliwości decydowali o ich kształcie – dodał.

Przypomniał, że jego formacja również widzi potrzebę zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości. Jednak nie popiera sposobu, który proponuje PiS. Zwrócił także uwagę na krótkowzroczne założenia partii Kaczyńskiego, która nie bierze pod uwagę faktu, że jeśli straci władzę to zostawi swoim przeciwnikom ogromną władzę.

Gdyby np. w kolejnej kadencji władzę objęła dzisiejsza opozycja totalna, to z pewnością wykorzysta dzisiejsze PiS-owskie ustawy do totalnego zawłaszczenia sądów. A sądy mają służyć Obywatelom, a nie partiom! Panie Prezydencie, od Pana teraz zależy czy zlikwidujemy patologie w sądownictwie czy też modelem sądów jednej partii nie stworzymy mechanizmu, który w niewłaściwych rękach przyniesie jeszcze więcej szkody – dodał Paweł Kukiz.

Pod wpisem pojawiło się mnóstwo komentarzy, a wśród nich również te, domagające się od Pawła Kukiza konkretów:

Fajnie że powiedział Pan co o tym myśli , a powie Pan teraz jak zareagował na to prezydent Duda?” – zapytał jeden z użytkowników.

Lider Kukiz’15 odpowiedział krótko: „Czas pokaże”.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY