607. rocznica Bitwy pod Grunwaldem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
medianarodowe

medianarodowe

Dzisiaj obchodzimy 607. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem stoczonej z Zakonem Krzyżackim. Była to przełomowa bitwa w wojnie polsko-krzyżackiej.

15 lipca 1410 roku wojska Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę odniosły decydujące zwycięstwo w bitwie z wojskami Zakonu Krzyżackiego licznie wspieranego przez rycerstwo Europy Zachodniej pod dowództwem Ulricha von Jungingena, wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego.

Bitwa odbyła się na polach w okolicy wsi Grunwald. Blisko 30 tysięcy jazdy polsko-litewskiej stawiło czoła około 15 tysiącom ciężko zbrojnych rycerzy Zakonu Krzyżackiego.

Bitwa pod Grunwaldem zakończyła się ogromnym zwycięstwem, jednak nie została wykorzystana dla całkowitego zniszczenia zakonu. Dzięki zwycięstwu Jagiełło pozyskał większe zaufanie polskiej szlachty, przez co umocnił swoją pozycję na tronie królewskim.  Do Polski powróciła utracona rok wcześniej Ziemia Dobrzyńska, Litwa natomiast zyskała Żmudź. Zakon Krzyżacki już nigdy nie odzyskał swojej dawnej pozycji.

 

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY