Rosja narusza granice Gruzji! Czeka nas kolejna wojna?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot.pixabay.com

Rosja od dawna uchodzi za kreatora nowych granic w obrębie swoich wpływów. Tym razem wraca na teren Gruzji.

Rosja zdecydowała się na przesunięcie swojej granicy wgłąb Gruzji, co może poważnie zaważyć na poziomie bezpieczeństwa tego regionu. Według doniesień portalu tabula.ge, 4 lipca żołnierze rosyjscy wkroczyli na terytorium wspomnianego kraju oraz przesunęli granicę o 700 m na korzyść Rosji.

Wielu ekspertów uważa, iż był to od dawna planowany ruch:

– To nie przypadek, że doszło do tego przed spotkaniem rosyjskiego wiceministra spraw zagranicznych Grigorjego Karasina z gruzińskim ambasadorem Zurabem Abaszidze – uważa jeden z dziennikarzy gruzińskich.

Mowa tutaj o spotkaniu w Pradze, które miało miejsce 4 lipca. W spotkaniu uczestniczyła strona rosyjska i gruzińska, a tematem rozmów były tzw. ,,korytarze handlowe” między okupowanym terytorium Republiki Abchazji i Południowej Osetii.

–  Rosjanom bardzo zależy na jak najlepszym dostępie do węzłów komunikacyjnych z Armenią, która jest sojusznikiem Rosji na Kaukazie i członkiem Unii Eurazjatyckiej – pisał dziennik ,,Kommiersant”

Według innego dziennika nadrzędnym celem rosyjskiej polityki jest wywarcie politycznej, a nawet wojskowej presji na rząd Gruzji, aby ten wyraził zgodę na utworzenie kolejnych korytarzy.

– Rosyjscy żołnierze znajdowali się zaledwie 450-500 metrów od autostrady łączącej Baku z Tbilisi. Autostrada ta jest niezwykle ważnym punktem strategicznym na Kaukazie Południowym. Jeśli Rosjanie odetną dostęp do drogi, Gruzji grożą bardzo poważne konsekwencje –  podaje dyrektor Kaukaskiego Centrum Studiów Strategicznych Mamuka Areszidze.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY