Przedsiębiorczy jak Polak – czyli polskie firmy w światowej czołówce

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. plastiekvw.be

Wielu ludzi w naszym kraju bezrefleksyjnie zachwyca się wszystkim co płynie do nas z zachodu. Ma to swoje odzwierciedlenie zarówno w kulturze, sztuce, muzyce jak i w gospodarce. Made in Germany „musi” być lepsze niż Made in Poland. Czy aby na pewno? Polak przecież także potrafi i często robi to lepiej niż inni.

W zeszłym tygodniu opisałem firmę Solaris Bus & Coach. W tym z kolei postanowiłem zmienić troszkę branżę z motoryzacyjnej na budowlaną. Zapraszam do zapoznania się z firmą, której produkty okazały się hitem w kraju i swego rodzaju “oknem na świat” dla polskiej przedsiębiorczości po roku 89′. Jak zwykle zachęcam także do komentowania moich artykułów, oceniania ich i podawania propozycji firm na przyszły tydzień.

Firma FAKRO jest spółką prywatną, opartą w stu procentach na kapitale polskim. Podczas 25 lat swojej historii z małego, rodzinnego zakładu rozwinęła się w międzynarodową korporację, która jest obecnie wiceliderem na świecie w produkcji okien dachowych. Współzałożycielem i prezesem firmy jest Ryszard Florek. Grupa Fakro zatrudnia ponad 3300 osób, a w jej skład wchodzi 12 spółek produkcyjnych i 16 dystrybucyjnych, zlokalizowanych w Europie, Azji oraz na kontynencie amerykańskim. Produkty firmy Fakro są obecne na rynkach ponad 50-ciu krajów całego świata, a sprzedaż eksportowa stanowi 70% ogólnej.

Historia przedsiębiorstwa sięga roku 1986. Ryszard Florek wraz z przyjacielem Jackiem Rakowiakiem otwiera w Tymbarku Zakład Stolarki Budowlanej Florad. Produkcja obejmuje głównie boazerie, podłogi, szafy wnękowe i bramy do kamienic, które trafiają na rynek niemiecki. W roku 1989 upada komunizm. Rynek zostaje otwarty na prywatnych inwestorów, także z zagranicy. W Polsce prywatyzowane są całe zakłady przemysłowe. Nagle pojawia się niepowtarzalna okazja dla nowych przedsiębiorców by zaistnieć z własną firmą i zdobyć klientów dla swoich wyrobów. Ryszard Florek wie, że to idealny moment na realizację pomysłu produkcji okien dachowych i wraz z żoną Krystyną oraz kuzynem Krzysztofem zaczyna składanie okien w garażu w Nowym Sączu. Drewniane elementy wykonywane są w zakładzie Florad w Tymbarku, a części metalowe robi dla nich znajomy mechanik z Nowego Sącza. W połowie roku 1990 pojawia się pierwsza partia 10 okien dachowych, a w styczniu roku następnego firma zostaje zarejestrowana pod nazwą FAKRO.

Przedsiębiorstwo jest z początku aktywne przede wszystkim na rynku krajowym. Powoli, dzięki działalności promocyjnej na targach w Polsce i za granicą FAKRO staje się coraz bardziej rozpoznawalne wśród nowych klientów. Pierwsze okna dachowe na eksport trafiają w roku 1994 do Holandii i na Słowację. Ze względu na bardzo dobrą jakość wykonania i różnorodność oferty, produkty firmy z Nowego Sącza szybko zdobywają odbiorców w całej Europie. Fakro zaczyna wyznaczać standardy w swojej branży i wkrótce wchodzi do pierwszej ligi producentów okien oraz produktów do zabudowy poddasza.

Dziś firma jest symbolem sukcesu polskiej gospodarki. Głównym motorem napędowym sukcesu jest innowacyjność. W centrum badawczo-rozwojowym FAKRO pracuje ponad 100 inżynierów, którzy zgłosili już 160 patentów i wzorów użytkowych. W ofercie wyrobów przedsiębiorstwa znajdują się oprócz okien dachowych, schody strychowe, okna fasadowe, okna do dachów płaskich, świetliki rurowe, wyłazy oraz akcesoria do wszystkich produktów. Od 2016 roku w ofercie Fakro, pod marką Innoview dostępne są także pionowe okna aluminiowo-drewniane. Standardowo w produkcji wykorzystuje się szyby hartowane oraz wzmacniane okucia. To sprawia, że okna tej marki stają się bezpieczne oraz odporne na włamania i uszkodzenia.

Firma, oprócz starań o wysoką jakość produkcji i rozwój rynków zbytu, troszczy się o rozwój gospodarczy Polski. Fundacja Pomyśl o Przyszłości, która została założona przez Ryszarda Florka, zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat gospodarki, mechanizmów wolnorynkowych i budowania kapitału społecznego. Prezes Fakro twierdzi, że Polacy muszą nauczyć się ze sobą współpracować jeśli chcą dogonić gospodarczo Zachód. Kraj, który opiera swój rozwój tylko o inwestorów zagranicznych, jest krajem półkolonialnym i to musi zostać zdaniem Ryszarda Florka, dziś jednego z najbogatszych Polaków, zmienione. Fakro na pewno stara się ten zły trend polskiej gospodarki odwrócić.

Firma Fakro posiada 15% udziału w światowym rynku produktów do zabudowy poddasza. Zajmuje także drugie miejsce na świecie pod względem produkcji okien dachowych. Okna dachowe Fakro są jedynymi produktami na rynku wyróżnionymi niemieckim certyfikatem TÜV. Przedsiębiorstwo współpracuje z Polskim Związkiem Okien i Dzwi, z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Dekarzy i z licznymi szkołami budowlanymi. Firma pomaga kształcić przyszłych fachowców w branży budowlanej. Do tej pory udało się już jej wyszkolić ponad 100 tysięcy. Od 2004 roku Fakro jest również oficjalnym sponsorem Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej.

Wszystkie te działania, zaangażowanie w rozwój gospodarczy Polski i troska o wykształcenie młodych pokoleń czyni Fakro jednym z najlepszych przedsiębiorstw w Polsce. Wysoka jakość wyrobów oraz podejście do klienta sprawia, że produkty firmy są bardzo popularne także za granicą. W ten sposób Polska zyskuje jako marka, a Made in Poland albo Polnische Wirtschaft przestają być synonimami tandety i złego wykonania. Nasz kraj zaczyna być w końcu kojarzony z innowacyjnością, nowoczesnością i wysokimi technologiami. Polak to ten, który nie tylko potrafi coś zrobić, ale w dodatku robi to dobrze.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY